Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Siedem kroków w kierunku uczciwego czynszu


mieszkania, grafika google,buildings-699412_960_720
Hamulec ceny wynajmu może zadziałać, pod warunkiem, że zostanie dobrze użyty. Nie czekajcie jednak na działanie polityki. Jako najemca weźcie sprawy w swoje ręce.

Od roku istnieje tzw. hamulec wynajmu. Od tego czasu kraje związkowe mogą wyznaczać miasta oraz gminy, w których stosuje się nowe, bardziej restrykcyjne reguły dotyczące ponownego wynajmu mieszkań. Wysokość czynszu nie może zostać przekroczona o więcej niż 10% czynszu, który jest ogólnie przyjęty dla danego regionu.

W ponad 300 miastach i gminach zasady te weszły już w życie, z czego 144 w samej Bawarii. Z tej możliwości korzysta się szczególnie w miastach uniwersyteckich oraz dużych miastach.

Według ustawodawcy to nie władze gmin powinny dbać o to, by przestrzegano nowych reguł. To raczej lokatorzy sami powinni podejmować działania odnośnie zbyt wysokiego czynszu, idąc do sądu i egzekwując swoje prawa.

Jak dotąd nie uczyniono praktycznie nic. Pokazały to aktualne badania berlińskiego związku lokatorów. Przegląd ofert nieruchomości na rynku w Berlinie wykazał, że już na pierwszy rzut oka 31 procent ofert było droższe, niż pozwala na to prawo.

Federalny minister sprawiedliwości Heiko Maas (SPD) zachęcał lokatorów do dość niekonwencjonalnego podejścia. Najemny powinni po prostu podpisać umowę z zawyżoną wysokością czynszu, by ostatecznie złożyć skargę odnośnie wysokości czynszu oraz podjąć działania przeciwko wynajmującemu. Maas nie wykluczył również późniejszego zaostrzenia ustawy.

Jest to podejście niekonwencjonalne, aczkolwiek dość skuteczne. Należy jednak uważać, by uniknąć pewnych pułapek.
Pierwszą z nich jest sytuacja prawna: jest mianowicie dozwolone, aby mimo istniejącego hamulca, podnieść czynsz o więcej niż 10 procent w przypadku trzech następujących wyjątków: mieszkanie jest nowe, zostało gruntownie odnowione lub poprzedni najemca już płacił czynsz wyższy o więcej niż 10 procent przeciętnej wysokości czynszu w danym regionie. Wtedy można nadal wymagać dokładnie takiej wysokości opłat.
W takich przypadkach możecie potrzebować wsparcia: jeśli dopiero teraz planujecie przeprowadzkę, zaopatrzcie się w ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych dla prawa najmu lub wstąpcie do lokalnego związku lokatorów. Wiele z nich oferuje bezpłatną analizę kosztów najmu. Ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych płaci tylko wtedy, gdy podpiszecie umowę najwcześniej trzy miesiące po zakończeniu ochrony prawnej.
W dodatku tylko to konkretne postępowanie jest brane pod uwagę, a dzieli się ono na siedem kroków:

1) Sprawdź swoją sytuację finansową. Szukaj wyłącznie mieszkań, za które (zawyżony) czynsz będziesz w stanie przynajmniej jakiś czas płacić.
2) Przekonaj wynajmującego lub administratora domu, że jesteś spokojnym i wypłacalnym najemcą, który jest idealnym kandydatem na to mieszkanie. Podpisz umowę.
3) O ile to możliwe, skontaktuj się z poprzednimi lokatorami oraz zapytaj o wysokość czynszu. Pomocna będzie kopia lub zdjęcie umowy najmu.
4) Wprowadź się do mieszkania i sprawdź na podstawie wykazu przeciętnych wysokości czynszu (lub ze swoim radcą prawnym) czy czynsz nie jest za wysoki.
5) Złóż szybko skargę listem poleconym, w którym będziesz wymagać zwrotu nadpłaconego czynszu, ponieważ zwrot należy się jedynie z okresu po złożeniu skargi.
6) Jeśli wynajmujący neguje wysokość czynszu, znajdź adwokata i żądaj wglądu w umowę wcześniejszego lokatora lub dokumentację potwierdzającą przeprowadzenie remontu.
7) Płać od tego momentu zawyżony czynsz tylko z pewnym zastrzeżeniem, ale płać dalej. W przypadku nie wygrania procesu i zaległości w płatnościach ryzykujesz bezzwłoczne wypowiedzenie.

Dzięki takiemu przygotowaniu nic nie może się przydarzyć – jedynie to, że zamieszkasz w ładnym mieszkaniu, zachowując swoje prawa.

Tłumaczenie: Magdalena Walasek

Źródło: http://www.spiegel.de/wirtschaft/service/mietpreisbremse-so-muessen-sie-vorgehen-a-1095669.html

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − = 11

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl