Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Sezonowa praca przy sprzątaniu – dla kogo?


Co roku w wakacje hotele zaczynają przyjmować zwiększoną liczbę gości, tworząc jednocześnie nowe miejsca pracy. Jedną z opcji jest praca przy sprzątaniu. Kto się do niej nadaje i jak najlepiej się za nią zabrać?

Darmowa siłownia
Zabierając się za pracę w roli sprzątaczki/sprzątacza dobrze jest być wysportowanym. Sprzątanie wygląda niewinnie, ale jest fizycznie ciężką pracą. Może zazwyczaj pot się przy nim nie leje, ale po kilku godzinach praktycznie każdy odczuwa zmęczenie. Niemniej dla tych z nas, którzy na co dzień studiują lub chodzą do szkoły, to wcale nie musi być wada. Przynajmniej jest to wysiłek innego rodzaju niż na co dzień. Gorzej, że za zmęczeniem idzie ból mięśni, przede wszystkim pleców. Do tego, odbijając nieco od kwestii zmęczenia, trzeba przygotować się na poniszczone dłonie. Wygląd jest tu drugorzędny. Gorzej, że bolą z przesuszenia, a czasem mogą krwawić. Ogólnie – do sprzątania trzeba być twardym.

Cisza i spokój
A kiedy już jest się twardym, można odczuć zalety tej pracy. Nad sprzątaczką/sprzątaczem zwykle nikt nie stoi. Po paru dniach wprowadzenia dostaje się własny wózek z artykułami do higieny. Wtedy prawie cały dzień pracy spędza się samotnie. Oczywiście nie każdego to pociąga. Ale introwertyk powinien to docenić. Szczególnie, jeśli miał wcześniej okazję pracować na przykład w gastronomii. Tam często nie ma się gdzie schować przed gośćmi, kolegami, a także kierownictwem, które patrzy wszystkim na ręce. Przy sprzątaniu osoby odpowiedzialne za całość spotyka się raz-dwa razy dziennie i jeśli wypełnia się swoje obowiązki, nie powinno się mieć nieprzyjemności. W porównaniu do pracy w gastronomii sprzątaniu towarzyszy też dużo mniej hałasu, który dla wielu osób jest ciężki do zniesienia.
Podsumowując, sprzątanie nie jest lekkie, ale dla osób spokojnych, samodzielnych, lubiących ciszę i w miarę wysportowanych, stanowi całkiem dobrą opcję. Dla osób dobrze znoszących zmęczenie praca jest całkiem przyjemna. Hotele są klimatyzowane, przeważnie czyste, rzeczy obrzydliwe czy trudne do sprzątania trafiają się rzadziej niż wielu ludziom się wydaje. Przynajmniej jeśli dobrze wybierze się hotel. Do pracy najlepiej wybrać miejsce, o którym wie się, że nie słynie z imprez z dużą ilością alkoholu. I że jest sprzątane codziennie, zanim brud się nawarstwi.

Za granicą
Przy sprzątaniu, podobnie jak w gastronomii, przeważnie obowiązuje płaca minimalna. W Polsce jest to słabo opłacalne. Ale na przykład w Niemczech bardzo. Wynagrodzenie wynosi zwykle około dziesięciu euro na godzinę, co w przeliczeniu daje ponad czterdzieści złotych. Warto zauważyć, że chodzi tu o pracę niewymagającą znajomości języka, a duzi pracodawcy zwykle oferują tanie noclegi dla pracowników. W ten sposób ta możliwość jest otwarta dla praktycznie każdej sprawnej fizycznie osoby. Przy czym nikt nie mówi, że na sprzątaniu trzeba kończyć. Każdy wyjazd jest dobry dla nauki języka. A z jego znajomością otwierają się zupełnie nowe perspektywy.
AM

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 3 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl