Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę


budzet21-480x320
Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka za godzinę pracy wyniesie 12 zł brutto. To milowy krok ku polepszeniu warunków pracy i życia dla wielkiej rzeszy pracowników. Zbierane są również podpisy pod projektem przewidującym zakaz handlu w niedzielę.

Oferty pracy proponujące głodowe wynagrodzenia

W kwietniu 2016 roku przeglądałam oferty pracy zamieszczone na stronach Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia. Wśród kilkudziesięciu ofert zwróciłam uwagę na ogłoszenie, w którym oferowana była praca dla opiekuna osoby starszej. Zadzwoniłam by dowiedzieć się więcej. Oferowano pracę w dogodnych dla pracownika godzinach, na umowę – zlecenie; opłacano ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. Niestety proponowana stawka była żenująco niska. Pracując po 16 godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, nie otrzymałabym nawet sumy równej najniższej krajowej. Zwróciłam się do pracownicy Urzędu Pracy, dlaczego zamieszczają takie oferty. Odpowiedziała, że muszą to robić, bo warunki oferty są zgodne z prawem. Podobne oferty pracy będą się mogły ukazywać aż do końca 2016 roku.


Nowa ustawa o minimalnej stawce za godzinę pracy

7 lipca 2016 Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce brutto za godzinę pracy na umowę – zlecenie i w ramach samozatrudnienia.  Minimalna stawka godzinowa będzie podlegać co roku waloryzacji o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. To pozytywnie wpłynie na poziom życia pracowników zatrudnionych przez Agencje Pracy na umowy cywilno- prawne. Obejmuje to ogromną rzeszę pracowników, szczególnie tych zatrudnionych w handlu, którzy pracują nawet za 5 – 6 zł stawki godzinowej brutto, co nawet w naszych polskich warunkach jest maksymalnym wykorzystywaniem, uwłaczającym godności człowieka.

Kogo wspierają posłowie przeciwni ustawie?

Za przyjęciem ustawy głosowało 380 posłów, 47 było przeciwko, 14 wstrzymało się od głosu. Można powiedzieć, że posłowie przeciwni tej ustawie opowiedzieli się przeciw osobom najuboższym, wspierając tym samym pracodawców oferujących głodowe stawki. Takimi pracodawcami są pojedynczy przedsiębiorcy jak i wielkie firmy, czy sieci handlowe. Zarabiają na Polakach sprzedając towary i usługi, często nie pochodzące od polskiego producenta. Jednocześnie korzystają z przyznanych im niejednokrotnie ulg podatkowych. Płacą najniższe możliwe stawki swoim pracownikom, nie stosują podwyżek, a wypracowane, wielkie zyski transferują z Polski do macierzystego kraju firmy.

Zbierane są podpisy pod projektem zakazu handlu w niedzielę

Niedziela to dzień odpoczynku, spotkań rodzinnych, czasu spędzonego z dziećmi. Warto zaznaczyć, że prawie całkowity zakaz handlu w niedzielę funkcjonuje w Niemczech i Austrii, natomiast częściowy np. Belgii, Grecji i Holandii. Pracownicy w Polsce są przeciążeni pracą, matki siedzące na kasach w niedzielę nie mogą poświecić tego cennego czasu swojej rodzinie. Z tego czasu okradane są również dzieci, które tydzień roboczy spędzają w szkole i mają prawo by niedzielę spędzić z rodzicami. Niestety odmawia się im tego prawa. W 2014 r. został w sejmie złożony obywatelski projekt o zakazie handlu, niestety został przez koalicję rządową PO-PSL odrzucony. Obecnie w środowisku  NSZZ “Solidarność” powstał komitet obywatelski, który zbiera podpisy pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Zapisy będą zbierane przez cały lipiec i sierpień. Po zebraniu od Polaków 100 tysięcy podpisów projekt zostanie przekazany do Sejmu.

Autor: Małgorzata Chyl

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

21 − = 13

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl