Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Schröder chce pracować na rzecz Rosnieftu


Nowa praca dla Gerharda Schrödera: były kanclerz Niemiec został wybrany do rady nadzorczej Rosnieftu. Krytyka jego nowej działalności nie robi na nim wrażenia. Niegdysiejszy kanclerz Gerhard Schröder mimo nieustającej krytyki został wybrany na szefa rady nadzorczej największego rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. Rosyjski rząd nominował byłego polityka SPD, ponieważ od czasu ustąpienia z urzędu kanclerza w 2005 r. pracuje również dla koncernu gazowego Gasprom. Rosnieft jest dla Niemiec największym dostawcą ropy naftowej i posiada udziały w trzech rafineriach.

Szef Rosnieftu, Igor Sieczin, w czasie piątkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Sankt Petersburgu powiedział, że Schroeder ma pomóc wprowadzić półpaństwowy koncert na rynek europejski. Były kanclerz posiada „bogate doświadczenie” i „wyjątkowe kompetencje”, powiedział Sieczin. Zasiadanie niegdysiejszego kanclerza radzie nadzorczej doprowadzi do „rozwoju naszej aktywności na arenie międzynarodowej” i „ożywi stosunki pomiędzy naszymi krajami”.

Schröder podziękował za wybór. Wiele dyskutowano o tym, czy powinien przyjąć stanowisko czy też nie. Jednak on chętnie podjął się obowiązków i chce pracować na rzecz firmy, cytowała go agencja prasowa TASS. Schroeder przed nominacją na kandydata do władz Rosnieftu oświadczył, że w ten sposób może zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii dla Niemiec. Poza tym objęcie stanowiska jest jego prywatną sprawą.

Najpierw do piątku nie było jasne, czy obejmie stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej. Na zakończenie zgromadzenia oznajmił dziennikarzom, że rzeczywiście został wybrany na szefa rady nadzorczej. W czasie pełnienia tej funkcji za swoje zadanie uważa szukanie kompromisu, gdy interesy wspólników będą różne.

Ostra krytyka działalności Schroedera

Osobiste wybory byłego kanclerza i jego partii były krytykowane już podczas kampanii wyborczej do Bundestagu. Kreml wykorzystuje firmy energetyczne takie jak Gazprom czy Rosnieft jako dodatkowy atut swojej polityki zagranicznej. Unia Europejska  nałożyła na Rosnieft sankcje jesienią 2014 roku z powodu ukrytych rosyjskich działań militarnych na wschodzie Ukrainy. Kanclerz Niemiec (CDU) określiła z tego powodu postępowanie Schrödera jako „nie w porządku”.

Przewodniczący komisji ds.polityki zagranicznej z ramienia CDU  Norbert Röttgen skrytykował Schrödera ze względu na jego zaangażowania w pracę dla koncernu w programie „Morgenmagazin” stacji ZDF. „Szeroko krytykowane jest to, że on się pod tym podpisuje”, powiedział Röttgen. Rosnieft jest „głównym elementem systemu władzy” rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, z którym Schröder jest od dawna zaprzyjaźniony. W piątek wielu aktywistów demonstrowało przed Bramą Brandenburską przeciwko działalności 73-latka w Rosji.

Autor:
AFP/Tłum. Marta Jabłońska
Źródło:

welt.de

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

39 − 33 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl