Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Salwador chce zalegalizować Bitcoin jako walutę


Zdjęcie: pixabay

Dwie trzecie mieszkańców Salwadoru nie posiada konta bankowego. Nayib Bukele, prezydent kraju, przygotowuje ustawę legalizującą Bitcoin, aby poradzić sobie z tą sytuacją. Wyjaśniamy.

Nietypowy projekt ustawy

Nayib Bukele, prezydent Salwadoru, oznajmił w sobotę 5 czerwca, że ​​w najbliższych dniach zaproponuje ustawę mającą na celu uchwalenie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w kraju. „W przyszłym tygodniu zaproponuję Kongresowi ustawę, która przekształci Bitcoin w legalny środek płatniczy” – oświadczył prezydent Salwadoru w transmisji wideo podczas konferencji Bitcoin 2021, która odbyła się 4 i 5 czerwca w Miami na Florydzie. Nie da się ukryć, że ostatnio temat kryptowalut nie schodzi z nagłówków.

Taka decyzja ma na celu stworzenie miejsc pracy i zapewnienie „integracji finansowej dla tysiąca osób, które nie są legalnie zatrudnione” – powiedział prezydent, podkreślając, że „70% mieszkańców nie posiada konta bankowego i pracuje w sektorze nieformalnym”. Na chwilę obecną rząd Salwadoru nie podaje więcej szczegółów dotyczących tego projektu ustawy, która będzie przedmiotem obrad parlamentu. Niemniej jednak, w tej instytucji prezydent ma największą decyzyjność.

Salwador: gospodarka pod wpływem dolara

Gospodarka Salwadoru pozostaje pod wyraźnym wpływem dolara. Oznacza to, że przekazy pieniężne Salwadorczyków z zagranicy stanowią istotną pomoc i odpowiadają jednej czwartej produktu krajowego brutto kraju.

Według Nayiba Bukele, Bitcoin wydaje się być „najszybciej rozwijającym się narzędziem do przekazywania” tych miliardów dolarów funduszy i zapobiegania przekazywaniu dużych sum pośrednikom. Prezydent Salwadoru szacuje, że dzięki Bitcoinowi sumy otrzymywane przez tysiące biednych rodzin mogą wzrastać o miliardy rocznie. Nayib Bukele uważa, że ​​pozwoli to poprawić warunki życia milionów mieszkańców tego kraju.

Przypominamy, że Bitcoin jest aktywem zdecentralizowanym, odłączonym od realnej gospodarki. Opiera się na łańcuchu bloków. W ostatnich miesiącach rynek kryptowalut okazał się być niestabilny. Mimo tego wiele instytucji i firm stawia na te waluty.

W maju tego roku Bitcoin doznał dość spektakularnego spadku. Powód? Wycofanie się Elona Muska, dyrektora generalnego Tesli, który zadecydował, że jego firma – zajmująca się sprzedażą samochodów elektrycznych – nie będzie już akceptować Bitcoina jako środka płatniczego. Efekt był natychmiastowy: Bitcoin doświadczył gwałtownego spadku.

Ponadto również władze chińskie wykazały nieufność wobec kryptowalut. Niemniej jednak, niektórzy gracze z Doliny Krzemowej wciąż decydują się na inwestowanie w ten rodzaj waluty. Przykładem może być Jack Dorsey, dyrektor generalny Twittera, który obecnie opracowuje cyfrowy portfel na kryptowaluty. Jego inicjatywa została przychylnie przyjęta przez inwestorów i przedstawicieli branży.

Autor: Brand Voice / tłum. Bogumiła Kardas

Źródło: https://www.chefdentreprise.com/thematique/gestion-finance-1025/breves/salvador-souhaite-legaliser-bitcoin-devise-courante-361682.htm

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl