Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Sądowy nakaz zapłaty jak BTE. Nowa groźna broń bankówPo likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) banki znalazły inny, bardzo skuteczny sposób na odzyskiwanie należności od klientów, którzy nie spłacają kredytów. Chodzi o sądowy nakaz zapłaty.

Chodzi o art. 485 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, który pozwala zastosować postępowanie nakazowe, najtańsze i najwygodniejsze dla strony domagającej się zwrotu długu – wyjaśnia “Rzeczpospolita”

Wystarczy, że bank przedstawi w sądzie wyciągi z dokumentów, które świadczą o istnieniu długu. Na ich podstawie sąd szybko wydaje nakaz zapłaty, dzięki czemu można zająć wynagrodzenie kredytobiorcy. Nakaz zapłaty orzekany jest bez rozprawy i od razu umożliwia zajęcie pensji dłużnika. Aby klient banku mógł się odwołać, musi spełnić szereg warunków, a dodatkowo wpłacić 3,75 proc. należności, co przy kredytach często oznacza duże sumy.

Dopóki funkcjonowały tytuły egzekucyjne, banki nie korzystały z tej procedury. Po likwidacji BTE po wyroku Trybunału Konstytucyjnego banki przypomniały sobie o wygodnym narzędziu przewidzianym w K.p.c.

Według Jerzego Bańki, wiceprezesa Związku Banków Polskich, to oczywiste, że banki sięgnęły po postępowanie nakazowe.

– To dość oczywiste, że banki, które mają prawników i starają się ograniczyć koszty, sięgnęły po postępowania nakazowe – powiedział “Rzeczpospolitej” Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Zastrzeżenia mają prawnicy i rzecznik praw obywatelskich.

– Po likwidacji mocy urzędowej wyciągów bankowych, a następnie zniesieniu BTE nie ma podstaw do szczególnych uprawnień banków w postępowaniu cywilnym, zwłaszcza przeciw konsumentom – wskazuje rzecznik praw obywatelskich, który uważa, że również ułatwienia wynikające z Kodeksu postępowania cywilnego należy zlikwidować.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł już zapowiedział zmiany w przepisach, które mają ograniczyć korzystanie przez banki z takiego rozwiązania. W opinii ministerstwa wykorzystywanie przepisów K.p.c. przez banki może naruszać konstytucję.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował BTE w połowie kwietnia 2015 r. – Formuła Bankowych Tytułów Egzekucyjnych, którym poddają się kredytobiorcy, narusza konstytucyjną zasadę równości – uznali sędziowie, uchylając przepisy Prawa bankowego dotyczące tych zapisów. Wyrok wszedł w życie w sierpniu ubiegłego roku.

Arkadiusz Braumberger

Źródło: PAP

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 2 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl