Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

KIM SĄ MŁODZI UKRAIŃCY W POLSCE?


Przybysze z Ukrainy(link is external) ratują polski rynekpracy – wykonują prace nie wymagające wysokich kwalifikacji, które nie są atrakcyjne dla Polaków. Większość Ukraińców (szacuje się, że jest ich w Polsce już prawiemilion) przyjeżdża do pracy, ale wielu z nich także studiuje.

Obraz Ukraińca pracującego w Polsce można uzupełnić o jeszcze jeden, charakterystyczny element. Większość gości zza naszej wschodniej granicy zarobione pieniądze stara się przekazać do rodzinnych domów i ani myśli o porzucaniu kraju pochodzenia. Liczba pracujących w Polsce Ukraińców skłoniła firmy specjalizujące się w międzynarodowych przekazach pieniężnych do przygotowania oferty umożliwiających łatwe przekazywanie zarobionych środków.

– W zależności od tego kto i jak liczy, liczba Ukraińców w Polsce szacowana jest na kilkaset tysięcy do ponad miliona. Ilu ich jest dokładnie, nie sposób ocenić, wiemy jednak na pewno, że ich liczba dynamicznie rośnie. Widać to chociażby po liczbie oświadczeń pracodawców o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom, czyli dokumentów będących podstawą legalnej, tymczasowej pracy. Jeszcze w 2010 takich oświadczeń złożono ok. 170 tys., w 2013 – 217 tys., w 2015 – 762 tys., a w 2016 – prawie 1,3 miliona – mówi Magdalena Gołębiewska z firmy(link is external) TransferGo.

Ukraińscy pracownicy(link is external) w Polsce(link is external) są młodzi, stosunkowo dobrze wykształceni, jednak często wykonujący prace nie wymagające kwalifikacji. Pracują ciężko, o godzinę, dwie godziny dziennie dłużej, niż lokalni pracownicy, jednak gorzej od nich zarabiają. Jeszcze nie tak dawno taki opis od razu przywoływałby na myśl naszych rodaków w Wielkiej Brytani(link is external)i. Dzisiaj coraz częściej kojarzy się właśnie z pracującymi w Polsce Ukraińcami.

Warto wyjaśnić, że struktura społeczności ukraińskiej w Polsce ulega dynamicznym zmianom. Do roku 2014 obraz ukraińskiej emigracji zarobkowej kształtowały głównie kobiety (stanowiły ok. 2/3 przyjeżdżających), pracujące w większości jako pomoc domowa. Sporą grupę stanowiły osoby dojrzałe i starsze – niemal połowa miała więcej, niż 45 lat.

Jak przekonują eksperci rynku pracy, zmianę przyniosła rosyjska(link is external) inwazja na Krym i Donbas oraz, spowodowane m.in. niepewnością co do dalszych losów państwa, późniejsze załamanie kursu ukraińskiej waluty. Po przeliczeniu na hrywny, nawet stosunkowo nisko płatne zajęcia w Polsce pozwalają obecnie zarobić kwoty zdecydowanie wyższe niż te, których Ukraińcy (link is external)mogliby oczekiwać w swoim kraju.

Od 2015 roku przyjeżdża ich zatem zdecydowanie więcej. Są też młodsi (średni wiek spadł w momencie przybycia do Polski(link is external) spadł z 43 do 33 lat), a obecnie więcej niż połowę (58 proc.) stanowią mężczyźni. Nic też dziwnego, że coraz częściej zatrudniają się w “męskich” zawodach: w gospodarstwach domowych zatrudnia się już tylko co trzecia osoba przybywająca z Ukrainy, 24 proc. znajduje pracę w budownictwie i przy pracach remontowo-wykończeniowych, a 19 proc. – w rolnictwie. Dla niektórych okresowa praca w Polsce jest sposobem na dorobienie, wielu jednak myśli o ułożeniu sobie w naszym kraju życia i – w dłuższej perspektywie – podjęciu pracy zgodnej z ich kwalifikacjami. A te są wysokie: prawie 2 na 5 gości zza wschodniej granicy ma wykształcenie wyższe. To w dużej mierze ludzie otwarci na świat, obyci z nowoczesnymi technologiami.

Sporo się więc zmieniło, nie zmienił się jednak główny – zarobkowy – charakter przyjazdów. Wciąż znaczna większość Ukraińców co najmniej raz na jakiś czas przekazuje sporą część zarobionych pieniędzy do pozostających w ojczyźnie rodzin.

Autor:
Źródło:

interia

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 23 = 24

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl