Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rząd PiS szykuje nowy bat na podatników. Urzędnik będzie mógł od ręki zablokować ci konto w bankuKrajowa Administracja Skarbowa będzie mogła blokować firmom rachunki bankowe na 72 godziny. Wystarczy podejrzenie, że firma wyłudza VAT – informuje “Rzeczpospolita”. To nowy projekt resortu finansów.

Zgodnie z założeniami projektu banki będą zmuszone do współpracy. Jeśli szef Krajowej Administracji Skarbowej zleci blokadę konta do 72 godzin, jego polecenie bank będzie musiał wykonać natychmiastowo. Do wydania polecenia ma wystarczyć “uzasadniona obawa”, że rachunek może służyć do wyłudzania podatków.

Banki mają przekazywać informacje o firmowych kontach do systemu informatycznego Krajowej Izby Rozliczeniowej. Cały system jednak dopiero jest opracowywany. Warto dodać, że teoretycznie blokada rachunku możliwa jest już teraz. Proces jest jednak długotrwały, przez co nieskuteczny i niechętnie wykorzystywany. Teraz fiskus ma zyskać znacznie potężniejsze narzędzie.

Przedsiębiorców może też martwić szeroka definicja wyłudzeń skarbowych. Projekt kwalifikuje tak wszystkie przestępstwa, nawet te nieumyślne.

Warto wiedzieć, że szara strefa w Polsce ciągle święci triumfy. Tomasz Molga w naTemat opisał historię mężczyzny, który chciał uczciwie postawić dom. Koniec końców zbudował go bez faktur i bez VAT.
Źródło: Rzeczpospolita

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

34 − 31 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl