Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rząd PiS Chce zatrzymać Ukraińców w Polsce


Szykują się zmiany w polityce migracyjnej. Rząd chce zatrzymać w kraju przybyszów zza wschodniej granicy, gdy UE zniesie im wizy.

Ukraińców w Polsce przybywa z każdym miesiącem, ale może ich braknąć, jeśli EU wprowadzi ruch bezwizowy dla Ukrainy i Gruzji. Do listopada 2016 roku w urzędach pracy zarejestrowano ok 1,13 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Statystycznie każdego miesiąca przybywa ok 100 000 wniosków. Tylko 60% wniosków jest wykorzystanych, co oznacza, że część cudzoziemców nie wjechała do Polski lub nie podjęła ostatecznie pracy. W Polsce może przebywać ok 800 000 obcokrajowców, którzy legalnie podjęli pracę.  Ilu pracuje na czarno? Tego nikt nie wie, ale to może być liczba ok 400 000. Duża liczba Ukraińców przybywa do Polski na podstawie wiz biznesowych, które otrzymują na podstawie wypisu z KRS, iż są wspólnikami spółek polskich.

Równolegle na obywateli Ukrainy i Gruzji otwiera się cała Unia i to może zmniejszyć konkurencyjność Polski jako celu emigracji.

W kontekście decyzji UE ważny jest też kolejny krok, czyli korekta polityki migracyjnej ukierunkowana na możliwość stałego osiedlenia się w Polsce.

Polskie Ministerstwo Rozwoju pracuje nad finalną wersją Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Docelowym rozwiązaniem ma być wprowadzenie zielonej karty, dającej możliwość legalnego życia i zarabiania w Polsce.

Eksperci także proponują, żeby obywatel Ukrainy, który w ciągu trzech lat miał 12 miesięcy okresów składkowych czy podatkowych, otrzyma zezwolenie na pracę na pięć kolejnych lat z prawem zmiany pracodawcy. Po upływie tego okresu powinien dostać możliwość pobytu na stałe.

Niekorzystne zmiany demograficzne zaczęły się bezpośrednio po tym, jak Polska weszła do EU. W krajach EU przebywa ok 3 milionów Polaków. Aby nie dopuścić do katastrofy demograficznej polski rząd musi w jakiś sposób nakłonić Polaków do powrotu oraz stworzyć przyjazny klimat dla imigrantów ze wschodu. Rząd PIS wprowadził już program 500+ dla wielodzietnych rodzin, a obecnie pracuje nad nowym programem „mieszkanie+”. To wszystko może nie wystarczyć, aby zatrzymać niekorzystny trend demograficzny.

Z badań wynika, że pracownicy ze wschodu są najmilej widziani, jako potencjalni nasi sąsiedzi. Taką sympatią nie cieszą się muzułmańscy imigranci, których Polacy postrzegają, jako potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Artykuł opracował portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 7 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl