Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

RZĄD DAŁ ZLECENIE STOCZNI REMONTOWEJ GRYFIA NA CZTERY LODOŁAMACZE


Morska Stocznia Remontowa Gryfia (link is external)wybuduje cztery lodołamacze, które będą przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle – poinformowała w piątek Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.(link is external) Jednostki mają trafić do floty Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku pod koniec 2021 r.

W ramach podpisanej w piątek umowy MSR(link is external) Gryfia ma zbudować 3 lodołamacze liniowe oraz 1 jednostkę czołową.

“Lodołamacz czołowy będzie przeznaczony do rozbijania grubej pokrywy lodowej i wyłamywania rynien w lodzie, natomiast lodołamacze liniowe posłużą do rozdrabniania pokruszonego lodu i poszerzania rynny wyłamanej przez lodołamacze czołowe oraz jej wyłamywania w obszarze niedostępnym dla lodołamacza czołowego” – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Stocznia Gryfia (link is external)zobowiązała się w umowie do zaprojektowania, wybudowania i wyposażenia jednostek prototypowych, które po próbach w sezonie zimowym, mają zostać produkowane jako jednostki seryjne. Wszystkie lodołamacze zostaną wybudowane w zakładzie w Szczecinie.

Wszystkie lodołamacze mają jednocześnie pełnić funkcję holowników oraz jednostek ratowniczych. “Lodołamacze będą przystosowane do pełnienia funkcji statków pożarniczych poprzez przyłącze dla zasilania instalacji obiektu gaszonego oraz funkcji zwalczania rozlewów ropopochodnych poprzez możliwość zainstalowania na pokładzie bębna z zaporą” – napisano w komunikacie.

Sześcioosobowa załoga lodołamaczy będzie miała do dyspozycji pomieszczenia mieszkalne i socjalne.

Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa budowa lodołamaczy będzie dofinansowana z Program(link is external)u Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zakładany termin realizacji zamówienia to czwarty kwartał 2021 r.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku(link is external) obecnie dysponuje 5 lodołamaczami. Jednostki Tygrys, Orka, Foka, Żbik oraz Rekin mają od 24 do 31 lat. Jak podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa “budowa czterech nowych jednostek stanowi część programu odnowienia flotylli lodołamaczy w całej Polsce”.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia ma na swoim koncie budowę podobnych jednostek. W 2014 r. lodołamacze Stanisław i Andrzej zostały przekazane do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Autor:
Źródło:

money

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 15 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl