Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rząd i banki boją się Bitcoina. Chcą wprowadzić zakaz obrotu kryptowalutami


Bitcoin, to główna waluta na rynku kryptowalut. Wirtualny pieniądz powstał w 2008 roku w reakcji na konfiskatę pieniędzy, jaką dokonała Grecja wspólnie i w porozumieniu z Unią Europejską. Wówczas dokonano grabieży z rachunków bankowych klientów cypryjskich banków naskalę. Zrabowane pieniądze klientów cypryjskich banków zostały przelane przede wszystkim na rachunki niemieckich, francuskich i angielskich banków. Do dziś za tą grabież nikt nie został ukarany, a powinien, ponieważ nie ma różnicy między grabieżą dokonaną w sposób bezpośredni z użyciem broni, a grabieżą w białych rękawiczkach z użyciem napisanego przez Unię Europejską prawa.

Obecnie przy użyciu Bitcoina jest wykonywanych ok. 380 tys. transakcji dziennie o wartość od 0,5 do 15 mld dolarów.

Polski rząd zdaje sobie sprawę, że im więcej dokręca śrubę podatnikom, tym więcej podatników ucieka w świat wirtualnych transakcji, który funkcjonuje poza systemem bankowym. Fiskus nie jest w stanie śledzić takich transakcji, a bankowcy naciskają na rządy państw do likwidacji wirtualnych walut, ponieważ zwyczajnie tracą klientów.

Nad zakazem zastanawia się prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Według bankowca kontrola nad kryptowalutami, jak twierdzi Krzysztof Pietraszkiewicz, jest spowodowana troską o obywateli, bo banki i rządy chcą rzekomego dobra dla obywateli….

Gdyby się okazało, że sytuacja idzie w złym kierunku i może doprowadzić do wielomilionowych strat naszych obywateli (…), należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem swoistego zakazu funkcjonowania tego typu instytucji na rynku finansowym, by nie narażać obywateli na straty – powiedział zatroskany Prezes Banków Polskich.

Nadmienił również, że zagrożenia wiążą się z tym, że waluty wirtualne, nie są gwarantowane przez instytucje finansowe, które mogą być wykorzystane np. do prania brudnych pieniędzy.

Przypomnijmy:

Polskie banki w przypadku bankructwa gwarantuję wypłatę depozytów wyłącznie do kwoty 100 000 Euro.

Przypomnijmy również ograniczenia w tradycyjnym systemie bankowym w pełni kontrolowanym przez fiskus i rząd:

System STIR . Zadaniem systemu jest ocena ryzyka wykorzystania przez daną firmę infrastruktury bankowej do oszustw podatkowych. Projekt zobowiązuje banki do przekazania KIR wszystkich danych pozwalających na identyfikację przedsiębiorcy: adresu, regonu i numerów rachunków oraz powiadomienia nie później niż w ciągu 24 godzin o wszelkich zmianach, otwartych lub zamkniętych kontach. Pełny zakres danych umożliwiających sprawne działanie STIR określi w rozporządzeniu Ministerstwo Finansów.

– Blokady rachunków na wniosek każdej instytucji rządowej

– Brak tajemnicy bankowej – tylko iluzoryczna

– każda rzekomo nieprawidłowość poczytywana jest, jako przestępstwo skarbowe i pranie brudnych pieniędzy, za co grozi długoletnie więzienie nawet do 25 lat.

Zalety wirtualnego obrotu gospodarczego przy pomocy wirtualnych walut:

Do jego zalet należy m.in. niezależność względem banków (nie ma możliwości drukowania pieniędzy, co miało miejsce na świecie w ostatnich latach) i anonimowość transakcji.

– absolutny brak nadzoru, co oznacza, że fiskus i każda inna instytucja zostanie odesłana do “wszystkich diabłów”.

Aby wyeliminować kryptowaluty, rządy wszystkich państw musiałyby wyłączyć internet, bowiem transakcje zawierane są w systemie blokchain, czyli zaszyfrowanego pliku. Wartość swojego portfela widzimy po “zalogowaniu”  się na stronie operatora platformy.

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl