Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rosja zrujnowała giełdę. Teraz został tylko jeden niezawodny sposób zarabiania pieniędzy


Nowy Jork (CNN Business) – Inwestorzy szukający bezpiecznego schronienia podczas najgorszej od 40 lat inflacji nie mają szczęścia. 
gotowe spółki 
Ponieważ rynki toną w obawach, że gospodarka zmierza w kierunku recesji lub być może już w niej jest, indywidualni inwestorzy szukają lepszych sposobów na ochronę swoich aktywów. 
 
W przeszłości dobrze sprawdzało się kilka tradycyjnych zabezpieczeń przed inflacją: złoto, fundusze inwestycyjne na rynku nieruchomości (REIT), ropa i papiery wartościowe Skarbu Państwa chronione przed inflacją (TIPS). W ostatnich czasach kryptowaluta była również postrzegana jako potencjalne zabezpieczenie. 
 
Jednak tym razem inwestorzy mają problem. Od 1 czerwca wszystkie popularne zabezpieczenia przed inflacją prowadzą nadal do straty pieniędzy. Na wykresach widać, że ropa, złoto, srebro, indeksy śledzące REIT i TIPS oraz bitcoin spadają. 
 
Innymi słowy, tradycyjne zabezpieczenia przed inflacją, wcale przed nią nie zabezpieczają. 
 
Przyczyn jest kilka: wysoka inflacja na globalną skalę, pandemia i globalny chaos wywołany inwazją Rosji na Ukrainę, który wywrócił do góry nogami zazwyczaj opłacające się zakłady. 
 
Zrujnowane rynki 
 
Kiedy inflacja uderza, inwestorzy mają tendencję do wkładania kapitału w rzeczy, które stają się coraz droższe. To zwykle była zwycięska strategia. 
 
Analiza przeprowadzona w 2021 roku przez naukowców z funduszu hedgingowego Man Group Plc i Duke University przestudiowała stuletnie dane z USA, Wielkiej Brytanii i Japonii i wykazała, że zarówno akcje, jak i obligacje spadają w okresach inflacji. Zwrot z akcji amerykańskich wyniósł -7% w ośmiu okresach wysokiej inflacji po II wojnie światowej. Surowce – częsta przyczyna inflacji – mają się dobrze. Analitycy stwierdzili, że złoto, ropa i inne aktywa materialne zakończyły okresy inflacyjne na plusie. 
 
Inflacja, z definicji, to spadek siły nabywczej dolara lub innych walut. Jednakże dzisiaj jest inaczej: siła dolara amerykańskiego rośnie w skali globalnej pomimo mniejszych zakupów w kraju. Wzrost zatrudnienia i inne dane gospodarcze pozostają stosunkowo wysokie, co skłania inwestorów do przekonania, że Fed (System Rezerwy Federalnej) będzie nadal podnosić stopy procentowe w zawrotnym tempie. To wzmacnia dolara, lecz z kolei szkodzi wartości złota. 
 
Tymczasem REIT i kryptowaluty nie były odporne na geopolityczny zgiełk i rosnące stopy procentowe, co wystraszyło inwestorów. Ropa ostatnio spadła z rekordowych poziomów, ponieważ administracja Bidena pracuje nad wykorzystaniem rezerw awaryjnych i zwiększeniem podaży. 
 
TIPS zostały stworzone w celu ochrony przed inflacją poprzez dostosowanie zwrotów na podstawie zmiany wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich- inwestorzy zarabiają więcej, gdy inflacja rośnie. Jednakże jest ona obecnie na najwyższym poziomie od lat osiemdziesiątych, a zwroty z TIPS spadają. Dzieje się tak, ponieważ ceny bardziej reagują na to, co ma się wydarzyć z inflacją w nadchodzących latach. Inflacja odzwierciedla przyszłe oczekiwane ceny, a podwyżki stóp przez Fed wpływają na te oczekiwania. 
 
„Próba zabezpieczenia przed inflacją jest naprawdę trudna” – powiedział Tom Graff, dyrektor ds. inwestycji w Facet Wealth. „Rynki zawsze będą obstawać przy tym, co ich zdaniem wydarzy się przez dłuższy czas i nie są głupie: inflacja w tej chwili gwałtownie rośnie, ale prawdopodobnie nie będzie trwać wiecznie”. 
 
”Dopóki Fed jest wiarygodny i twierdzi, że będzie działać na rzecz obniżania cen, inflacja nie zostanie w pełni uwzględniona w zabezpieczeniach”, powiedział. 
goldsolar
Za późno na zabezpieczenie 
 
Jednak niezawodne zabezpieczenie przed inflacją to akcje. Jeśli mamy cierpliwość. Akcje w przeszłości przezwyciężały inflację, ale potrzebowały na to dużo czasu. 
 
„W dłuższej perspektywie akcje mają tendencję do osiągania znacznie lepszych wyników od inflacji. Jednakże można to porównać do maratończyka pokonującego sprintera na długiej trasie” – powiedział Shawn Cruz, główny strateg firmowy w TD Ameritrade. Wielu inwestorów stara się w międzyczasie dostosować swoje portfele. 
 
„Moim zdaniem, świat pojmuje podstęp: Fed zamierza stłumić inflację w ten czy inny sposób” – powiedział. „Handel inflacją się skończył”. Graff dodał, że zamiast próbować się zabezpieczać przed rosnącymi cenami, inwestorom indywidualnym znacznie lepiej byłoby przebiec maraton i przezwyciężyć obecną zmienność rynku. 
 
Złą wiadomością jest to, że inwestorzy będą mieli trudności z zarabianiem pieniędzy w tym inflacyjnym środowisku- nawet jeśli są przed nim zabezpieczeni. Dobra wiadomość jest taka, że rynki finansowe wydają się nie wierzyć w to, że inflacja na dobre zakorzeniła się w amerykańskiej gospodarce.

Autor: Nicole Goodkind   / Tłumaczył: Jakub Potyrała 

Źródło: https://edition.cnn.com/2022/07/20/investing/inflation-hedge-investing/index.html?utm_source=optzlynewmarketribbon 

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl