Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rosja pozwała Ukrainę do sądu w sprawie długu w wysokości 3 miliardów dolarów.


Rosja złożyła pozew do Sądu Najwyższego w Londynie przeciwko Ukrainie w sprawie długu w wysokości trzech miliardów dolarów. Informacja ta została podana w środę 17 lutego przez RIA Novosti powołujące się na ministra finansów Rosji Antona Siluanowa.

„Dzisiaj minister finansów Rosji złożył pozew przeciwko Ukrainie do sądu najwyższego w Londynie w celu uzyskania należności za obligacje Ukrainy o wartości nominalnej trzech miliardów dolarów amerykańskich i kompensacji kosztów sądowych Federacji Rosyjskiej” – poinformował Siluanow.

Ministerstwo finansów złożyło pozew po bezskutecznych próbach wezwania Ukrainy do dialogu w sprawie restrukturyzacji długu. Ministerstwo także zażądało od Ukrainy przyznania, że euroobligacje należące do Rosji są oficjalnym kredytem.

Jedynym wyjściem z sytuacji wg Siluanowa, Ministerstwo Finansów uznało drogę sądową.

„Wielokrotnie informowaliśmy o gotowości do dyskusji na temat obustronnego polubownego uregulowania sprawy wygaszenia przez Ukrainę swoich zobowiązań wobec Rosji. Niestety Ukraina nie okazała się być gotowa do prowadzenia rozmów w duchu „dobrej woli”, do czego była wzywana nie tylko prze nas, ale i przez MFW” – dodaje minister. Siluanow także podkreślił, że proces sądowy w Anglii będzie „jawnym i transparentnym” i nazwał Sąd Najwyższy w Londynie „niezależnym i posiadającym autorytet”.

W grudniu 2015 roku Ministerstwo finansów informowało, że zamierza pozwać Ukrainę, jeśli ta nie spłaci zadłużenia w wysokości 3 miliardów dolarów do 20 grudnia.

W listopadzie Rosja zaproponowała Ukrainie odroczenie spłaty długu na lata 2016-2018 pod warunkiem gwarancji USA i UE. USA odmówiły dania swoich gwarancji.

 

Foto: Martin Addison/ CC BY-SA 2.0 https://pl.wikipedia.org/wiki/Londyn#/media/File:30_Cannon_Street_-_geograph.org.uk_-_1165313.jpg

Tłumaczenie: Artur Bartczak

Źródło: https://tvrain.ru/articles/sud-403861/

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

41 − 31 =

 

About jarzebskia

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl