Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rosja podnosi stawkę w energetycznym impasie, nalegając na ruble za gaz


Londyn/Paryż (CNN Business) – Rosja podwoiła groźbę odcięcia dostaw gazu ziemnego do krajów zachodnich, które odmówią płacenia w rublach, co wywołuje nowe obawy o kryzys w dostawach energii i racjonowanie w Europie.

 

W zeszłym tygodniu Moskwa oświadczyła, że chce, by płacono jej w rublach, a nie w dolarach czy euro, a wysocy rangą rosyjscy ustawodawcy powiedzieli, że dostawy mogą zostać odcięte, jeśli klienci odmówią. Niemcy, największy odbiorca energii z Rosji w Europie, określiły ten plan jako „szantaż” i naruszenie umowy.

 

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, który wymaga, by nabywcy gazu ziemnego z „nieprzyjaznych krajów” posiadali konta w Gazprombanku – trzecim co do wielkości banku Rosji – i rozliczali kontrakty w rublach. Rozporządzenie wchodzi w życie w piątek.

 

„Jeśli te płatności nie zostaną dokonane, uznamy to za niewykonanie umowy przez kupujących, co pociągnie za sobą konsekwencje” – powiedział Putin w wystąpieniu telewizyjnym. „Nikt nie daje nam niczego za darmo, a my nie zamierzamy być dobroczyńcami” – dodał.

 

Putin dał rosyjskiemu bankowi centralnemu i państwowemu gigantowi gazowemu Gazpromowi czas do czwartku na przedstawienie szczegółowych propozycji zmiany waluty płatności za gaz na ruble.

 

Zgodnie z dekretem, Gazprombank miałby otwierać konta w imieniu zachodnich nabywców gazu, kupować w ich imieniu ruble, a następnie przekazywać gotówkę na konta Gazpromu.

 

Wiodące gospodarki Europy odrzuciły wszelkie zmiany w warunkach istniejących umów na dostawy i oświadczyły, że są przygotowane na wszelkie scenariusze, w tym zakłócenia w przepływie gazu ziemnego.

 

„Kontrakty są w euro i muszą być opłacane w euro, i będą opłacane w euro” – powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim niemieckim odpowiednikiem Robertem Habeckiem. „Nie zaakceptujemy sposobu zapłaty za [rosyjski] gaz w innej walucie niż określona w kontrakcie” – dodał Le Maire.

 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz również zapowiedział, że Berlin będzie dokonywał płatności za rosyjski gaz wyłącznie w euro.

 

„Przyjrzeliśmy się kontraktom na dostawy gazu i inne dostawy. Zgodnie z nimi płatności mają być dokonywane w euro, czasami w dolarach amerykańskich, ale głównie w euro. W rozmowie z prezydentem Rosji wyraźnie powiedziałem, że tak pozostanie” – powiedział Scholz dziennikarzom w Berlinie.

 

Rzecznik brytyjskiego premiera Borisa Johnsona powiedział, że Wielka Brytania nie zaakceptuje żądań Putina. Sekretarz ds. energii Kwasi Kwarteng dał jasno do zrozumienia, że „nie jest to coś, co Wielka Brytania będzie rozpatrywać” – dodał rzecznik.

 

Rząd Niemiec uruchomił w środę trzyetapowy plan zarządzania rezerwami gazu w sytuacji kryzysowej, ostrzegając o możliwych niedoborach. Plan na wypadek kryzysu gazowego może doprowadzić do racjonowania dostaw w przypadku znacznych zakłóceń w dostawach, przy czym w pierwszej kolejności uderzy w dużych odbiorców przemysłowych, aby chronić gospodarstwa domowe, szpitale i inne podstawowe usługi.

 

Habeck powiedział, że kraj ma na razie wystarczającą ilość gazu, ale wezwał wszystkich konsumentów do jak największego ograniczenia jego zużycia ze skutkiem natychmiastowym, a apel ten powtórzyły inne rządy w Europie.

 

Unia Europejska jest uzależniona od Rosji, która dostarcza jej około 40% gazu ziemnego. Przywódcy UE postawili sobie za cel zmniejszenie zużycia rosyjskiego gazu o około 66% do końca tego roku i starają się znaleźć alternatywne źródła, w tym dodatkowe dostawy skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych.

 

Eksperci twierdzą, że zakłócenia w dostawach gazu do Europy są teraz bardziej prawdopodobne, ale nie nieuniknione.

 

„Ani Gazprom, ani Kreml nie wydają się chętne do odcięcia Rosji od dużych dochodów z eksportu gazu” – napisali w środowej nocie analitycy Eurasia. „System płatności w rublach jest raczej postrzegany w Rosji jako sposób na zwiększenie popytu na ruble poprzez konwersję większej części tych dochodów z eksportu na rosyjską walutę”.

 

Mimo to, jakikolwiek ruch ze strony Moskwy w kierunku wstrzymania lub znacznego ograniczenia dostaw byłby ogromnym szokiem dla regionu. Niemcy, największa gospodarka regionu, już teraz są zagrożone recesją, ponieważ fabryki zmagają się z rosnącymi kosztami energii.

 

Inke Kappeler, Niamh Kennedy i Anastasia Graham Yooll przyczynili się do powstania tego artykułu.

 

Autor: Mark Thompson and Chris Liakos, CNN Business / Tłumacz: Michał Kubiński

Źródło: https://edition.cnn.com/2022/03/31/energy/russia-gas-ruble-standoff/index.html

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl