Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rosja kupuje złoto na potęgę


Bank centralny Rosji zgromadził już ponad 1542 tony tego metalu.

Według danych dostępnych w “World Gold Council”, od początku roku bank centralny Rosji dokupił ponad 127 ton złota i obecnie jest na szóstym miejscu na świecie pod względem wielkości rezerw złota. Rosja od kilku lat z miesiąca na miesiąc zwiększa ilość złota w swoich rezerwach.

Od zarania dziejów złoto jest uważane za doskonałą inwestycję w okresie niestabilności gospodarczej. A taką sytuację mamy obecnie. Niepewność związana z gospodarczymi skutkami wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej oraz sytuacja geopolityczna na świecie sprawiają, że inwestowanie w złoto staje się znów modne.

Oto lista krajów, które zgromadziła największe ilości złota:

  1. Stany Zjednoczone

Oficjalne rezerwy złota: 8133,5 t
Udział złota w narodowych rezerwach: 72,2%

Największe narodowe rezerwy złota od lat znajdują się USA. Ważne jednak, by przypomnieć sobie, że jeszcze w 1952 roku wynosiły one ponad 20 ton!

  1. Niemcy

Oficjalne rezerwy złota: 3381 t
Udział złota w narodowych rezerwach: 66,3%

W 2015 roku Niemcy sprowadzili ze skarbców w USA ponad 200 ton przechowywanych tam złotych rezerw. W obliczu kryzysu strefy euro, Niemcy nie tylko popierają repatriację narodowego kruszcu, ale masowo gromadzą go także we własnym zakresie.

  1. Włochy

Oficjalne rezerwy złota: 2451,8 t
Udział złota w narodowych rezerwach: 64%

W 2013 roku włoski bank centralny wyraźnie podkreślił kluczową rolę złota w utrzymaniu pełnej niepodległości państwa i jego finansowej stabilności.

  1. Francja

Oficjalne rezerwy złota: 2435,6 t
Udział złota w narodowych rezerwach: 60,1%

W listopadzie 2014 roku liderka francuskiej skrajnej prawicy, Marine Le Pen, oświadczyła, że chce sprowadzić do Francji należące do niej rezerwy kruszcu i dała do zrozumienia, że bank centralny powinien zwiększyć ilość posiadanego złota.

  1. Chiny

Oficjalne rezerwy złota: 1762,3 t
Udział złota w narodowych rezerwach: 1,8%

Jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku złota w ostatnich miesiącach było ogłoszenie przez Chiny, że w ciągu minionych 6 lat rezerwy kruszcu powiększono tam o ponad 600 ton.

  1. Rosja

Oficjalne rezerwy złota:1542 t

Udział złota w narodowych rezerwach: 13%

Rosja dokonała w ubiegłym roku największych zakupów – zwiększyła swoje rezerwy złota aż o 200 ton, z czego blisko 3/4 kupiła w drugim półroczu 2015.

  1. Szwajcaria

Oficjalne rezerwy złota:1040 t
Udział złota w narodowych rezerwach: 6%

W listopadzie 2014 roku obywatele Szwajcarii wzięli udział w referendum, w którym odrzucili projekt zmuszający szwajcarski bank centralny do zwiększenia udziału złota w rezerwach do 20 proc.

  1. Japonia

Oficjalne rezerwy złota: 765,2 t
Udział złota w narodowych rezerwach: 2,1%

W latach 50-tych japońskie rezerwy złota wynosiły zaledwie 6 ton, aż tylko w 1959 roku zwiększyły się o 169 ton! Od tamtej pory wciąż rosły, ale w 2011 roku rząd musiał sprzedać część złota, aby uspokoić gospodarkę po uderzeniu tsunami i nuklearnej panice.

  1. Holandia

Oficjalne rezerwy złota:612,5 t
Udział złota w narodowych rezerwach: 54,6%

Holenderski bank centralny planuje podobno przeniesienie ponad 189 ton złota zgromadzonych w skarbcu w Amsterdamie do nowej lokalizacji poza miastem.

  1. Indie

Oficjalne rezerwy złota: 557,7 t
Udział złota w narodowych rezerwach: 5,4%

W listopadzie ubiegłego roku premier Indii, Narendra Modi, ogłosił plan, aby wykorzystać zgromadzone w kraju zapasy metali szlachetnych, aby popyt fizyczny przyciąć i zmniejszyć import złota do kraju, poprzez zapewnienie obywatelom alternatywnych możliwości inwestycji.

Dla porównania Polska ma w swoich rezerwach w sumie 103 tony złota, co daje nam 36. miejsce.

Artykuł dodał portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 3

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl