Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rosati kapituluje przed Niemcami. “Reparacje dla Polski? Po co?”


Jarosław Kaczyński w czasie Kongresu Zjednoczonej Prawicy, przypomniał, że Polska nigdy nie zrzekła wypłacenia odszkodowania za II wojnę światową i zniszczenia wojenne od Niemiec. Słowa te oburzyły Dariusza Rosatiego, który twierdzi, że przecież dostaliśmy Ziemie Odzyskane.

Prezes PiS nawiązując do historii Polski stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty, w tym straty ludzkie, poniesione w wyniku II wojny światowej i dwóch totalitaryzmów.

Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie.

— mówił Kaczyński.

Nie jest to żądanie realistyczne. Polska w 1953 r. pod naciskiem Związku Radzieckiego zrzekła się odszkodowań za II wojnę światową

—stwierdził za to w rozmowie z serwisem se.pl Dariusz Rosati.

Ma gest i jakoś nie trafia do niego, że decyzję o zrzeczeniu się odszkodowań wojennych podjął komunistyczny rząd, państwa podległego ZSRR.

Stawianie na poważnie dziś żądania odszkodowań nie przyniesie pozytywnego efektu, może za to negatywnie wpłynąć na stosunki polsko-niemieckie. Powtarzam jednak, że na uzyskanie tych odszkodowań nie ma najmniejszych szans!

—zaznaczył Rosati.

Dariusz Rosati twierdzi, że rodzajem reparacji wojennych są przyznane Polsce Ziemie Odzyskane.

Pamiętajmy, że Polska po II wojnie światowej uzyskała sporą część terytorium dawnego państwa niemieckiego. Ziemie Odzyskane mogą być traktowane jako swoista forma odszkodowania, z niemieckiego punktu widzenia polskie straty terytorialne na Wschodzie nie mają znaczenia.

Sugerował też, że wypłacenie Polsce odszkodowań wojennych mogłoby spowodować ze strony Niemiec żądanie rewizji granic.

Twarde postawienie żądania odszkodowań wojennych mogłoby obudzić postulaty, po pierwsze, wypłacenia odszkodowań za ziemie utracone przez Niemcy, a nawet żądania rewizji granic

—podkreślał.

Szkoda, że Rosati tak mocno i zdecydowanie nie broni polskich interesów…

Autor:
Źródło:

Wpolityce

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 44 = 50

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl