Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rok po Brexicie, Amsterdam utrzymuje nad Londynem przewagę w sprzedaży akcji


Widok na wnętrze giełdy w Amsterdamie, gdy Prosus rozpoczął obrót akcjami na giełdzie Euronext, 11 września 2019 roku (fotogtafia: Piroschka van de Wouw/Reuters).

Amsterdam zakończył rok 2021 jako największa europejska arena handlu akcjami, utrzymując przewagę nad Londynem, pomimo starań brytyjskiego centrum finansowego, aby uczynić swoje rynki bardziej atrakcyjne po Brexicie.

Handel akcjami zdenominowany w euro przez inwestorów z Unii Europejskiej zatrzymał się w Wielkiej Brytanii po tym, jak kraj opuścił UE 31 grudnia 2020 roku. Duża część handlu przeniosła się do Amsterdamu, gdzie siedzibę ma ogólnoeuropejski Euronext, wraz z post-Brexitowymi operacjami Cboe Global Markets i London Stock Exchange Group’s (LSEG) Turqouise.

Czwartkowe wyliczenia Cboe Global Markets pokazują, że dzienny zysk w Amsterdamie wyniósł w zeszłym miesiącu łącznie 8,97 miliarda euro, więcej niż w Londynie (8,32 biliona).

Amsterdam wyprzedził Londyn w handlu akcjami niedługo po Brexicie, jednak brytyjskie miasto zdołało ponownie wyjść na prowadzenie w czerwcu.

Porozumienie ze Szwajcarią, pozwalające na wznowienie obrotu szwajcarskimi akcjami w Londynie, pomogło mu odzyskać utracony grunt, ale nie wystarczyło, by zapewnić sobie pozycję numer 1 na długo, ponieważ inne inicjatywy nie przyniosły natychmiastowych efektów.

W sierpniu Wielka Brytania ułatwiła wprowadzanie na giełdę spółek celowych (SPAC), które przez długi czas były ulubieńcami inwestorów na Wall Street, jednak do listopada na giełdzie pojawiła się tylko jedna z nich.

Euronext poinformował, że do notowań trafiły 22 nowe SPAC, co stanowi prawie połowę wszystkich spółek wchodzących na rynek w Europie w ubiegłym roku.

Brytyjskie Ministerstwo Finansów dostaje wezwania ze strony sektora finansowego, aby przyspieszyć starania o wzmocnienie konkurencyjności brytyjskiego rynku kapitałowego.

„To nie jest pewne, że ludzie będą chcieli przyjeżdżać do Londynu”, powiedziała we wtorek agencji Reuters Catherine McGuinness, szefowa polityki w dzielnicy finansowej the City of London.

Financial Conduct Authority wprowadziło w zeszłym miesiącu bardziej elastyczne zasady dla notowań na LSEG w segmencie premium w celu przyciągnięcia większej liczby firm technologicznych, które Wall Street tak skutecznie przyciąga.

LSEG poinformowało w zeszłym tygodniu, że w 2021 roku na jego giełdzie notowane były 122 firmy, które pozyskały ponad 22,75 miliardów dolarów, co stanowi najlepszy wynik od 2007 roku.

Euronext, którego giełdy w Europie obejmują Amsterdam, oznajmił w zeszłym tygodniu, że również zaliczył rekordowy wynik z 212 nowymi notowaniami, które przyniosły 29,42 miliarda dolarów.

 

Źródło: https://www.reuters.com/markets/europe/amsterdam-retains-share-trading-supremacy-over-london-year-after-brexit-2022-01-06/

Autor: Huw Jones, Elizabeth Howcroft/Reuters

Tłum.: Marcin Lejza

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl