Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rodzinne darowizny z podatkiem. Fiskus bierze je pod lupę


Darowizna przekazana w gotówce. Trzeba będzie zapłacić podatek.

O problemach ze skarbówką osób otrzymujących darowizny od rodziny informuje poniedziałkowa “Rzeczpospolita”. Gazeta podkreśla, że urzędnicy podchodzą restrykcyjnie do warunków zwolnienia podatkowego dla takowych darowizn.

 

 

 

A tych nie przekonują argumenty o występowaniu praktycznych trudności z wykonaniem przelewu. Skarbówka wskazuje jednoznacznie, że jeżeli pieniądze otrzymaliśmy do ręki, to musimy od nich zapłacić podatek.

Dziennik jednocześnie przypomina, że ustawa o podatku od spadków i darowizn jasno mówi, że danina nie obowiązuje w przypadku darowizny dla małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy.

Oczywiście, jeżeli wysokość tejże nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Dlatego też kwoty powyżej 9 tys. 637 złotych muszą być potwierdzone przelewem, pomimo tego że nabywca może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Jeżeli jednak darowizna nie przekracza tej kwoty, to nie trzeba zgłaszać jej fiskusowi. Można ją także przekazać w gotówce.

 

Autor : OPRAC. KRYSTIAN ROSIŃSKI

Źródło : money.pl

 

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , , ,


About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl