Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rodem z ZSRR: jak moskwianin uruchomił radzieckie taśmy produkcyjne w całej Rosji


zsrr1
Sputnik rozpoczyna cykl publikacji o ludziach, którzy organizowali przemysł w Rosji z rodzimych surowców.
Aleksieja Własowa, założyciela marki WOLAN zawsze interesowała radziecka estetyka. Rok temu zaczął produkować sportową odzież i obuwie, natchniony przez fotografie z lat 1970-ych i 1980-ych. Przedsiębiorca jeździ po fabrykach, rozrzuconych po całej Rosji, przegląda katalogi archiwalne i uruchamia taśmy produkcyjne, które stały bezczynnie od czasu rozpadu Związku Radzieckiego. Ma swój design, ale nie ma technologii, dlatego korzysta ze starych sposobów szycia i dziwi się, dlaczego na ten pomysł nie wpadł jeszcze nikt inny. Aleksiej twierdzi, że nie goni za pieniędzmi, ale robi to wyłącznie dla własnej przyjemności.

Aleksiej Własow, założyciel marki WOLAN
„Chciałem stworzyć unikalną markę rosyjskiej produkcji z historią i korzeniami. To klasyczna odzież sportowa z radziecką estetyką, ale uwspółcześniona, nie retro. Rynek jest przesycony markami, sztampowymi jednakowymi koszulkami z nadrukami. A ja kierowałem się naszą historią i specjalnie nie korzystam z alfabetu łacińskiego ani w nazwie marki, ani w opisie produktu. Za podstawę wziąłem cyrylicę, która wykorzystana była podczas Olimpiady w 1980 roku” – opowiedział. 
Materiały Aleksiej zamawia w fabrykach w Moskwie, ale obuwie nastręcza pewne problemy. 
„Uszyć koszulki albo szorty jest łatwo, w Moskwie do tej pory istnieje stara produkcja, którą wykupują przedsiębiorcy nowej fali, — opowiada Aleksiej. – z obuwiem nie jest tak prosto. Do własnej produkcji potrzebny jest duży wkład, a i taśm produkcyjnych w Rosji już nie ma. Ale wyjście jest – szukam starych fabryk i zamawiam nieco zmienione buty z archiwalnych katalogów. Chcę powiedzieć młodzieży, że nasze buty są konkurencyjne”.


Produkcja sportowej odzieży i obuwia marki WOLAN.

Z początku nabywcy odnosili sie do produkcji Aleksieja z niedowierzaniem, ale teraz ustawiają się w kolejce po nową parę tenisówek „dynamo”.

Tenisówki rosyjskiej marki WOLAN.
— Ludzie są zmęczeni wielkimi markami, chcą czegoś skromnego i pozytywnego. Wydaje mi się, że współczesna młodzież zaczęła szukać swoich korzeni. Wcześniej mówili, że wszystko, co rodzime jest złe, ale czasy się zmieniły. Pojawiło się zainteresowanie muzyką z czasów młodości rodziców, ich życiem w okresie radzieckim. To nie tylko patriotyzm, to nasza historia – uważa Aleksiej.

Koszulka marki WOLAN.
Aleksiej stworzył swoją markę bez pomocy z zewnątrz i praktycznie bez wkładu finansowego. 
— Szczerze mówiąc, nawet nie liczyłem, ile pieniędzy wydałem na początkowym etapie. To minimalna suma. Jeśli włożyć siły i energię, postawić zadania i nie tracić sił na próżno, to produkcję można uruchomić za niewielkie pieniądze – to realne dla człowieka z dowolna pensją. Najważniejsze, to mieć pomysł – przekonany jest Aleksiej. 

Logo i rysunki modeli robią dla niego bezpłatnie przyjaciele. 

Wszystkie rzeczy Aleksiej produkuje w ograniczonym i niewielkim nakładzie. Bez względu na duży popyt, utrzymuje niewysokie ceny. Na przykład tenisówki kosztują 1900 rubli (około 26 euro), a koszulka 1200 (16,5 euro). Aleksiej specjalnie nie wydaje pieniędzy na reklamę, aby wydatki na nią nie zwiększyły ceny do poziomu mogącego odstraszyć nabywców. 
Najwięcej czasu Aleksiejowi zajmuje poszukiwanie fabryk, gdzie zachowały się radzieckie taśmy produkcyjne. Szuka ich w archiwach, na forach i w blogach, a potem jedzie do nich.  
— Historia fabryk jest dla mnie tak samo ważna, jak i moja produkcja. Opowiadam nabywcom o tym, gdzie wyprodukowane były kupowane przez nich towary – mówi Aleksiej. 
Obuwie i odzież zamawiają u Aleksieja również obcokrajowcy. Oni lubią rzeczy, które wyprodukowano na starych maszynach.

Szorty marki WOLAN.
 — Cudzoziemcy interesują sie produkcją w Rosji. Nasza odzież zewnętrznie może być mniej atrakcyjna, ale jest wygodna i wytrzymała. Ludzie prawie zawsze kupują po uprzednich przymiarkach. Tenisówki mogą służyć około sześciu lat. Są zrobione według państwowych standardów, bez kleju – opowiada Aleksiej. 
Choć produkcja Aleksieja cieszy się dużym popytem, on nie planuje zwiększenia nakładów. 
— Ja od początku planowałem ograniczoną produkcję. Nieszczególnie interesuje mnie masówka: tworzę 80 par butów i już ich nie produkuję więcej. Opowiadam o fabrykach, dlatego ludzie mogą tam pojechać i kupić klasyczne modele. To drobinka, ale i tak zwraca uwagę na produkcję. Niektóre sklepy proszą mnie o podzielenie się kontaktami. Lubię opowiadać o tym ludziom, chcę, aby fabryki w Rosji się rozwijały – opowiedział przedsiębiorca. 

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 5

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl