Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Rewolucja w podatku PIT. Prezydent podpisał ustawę


Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 2019 r. fiskus będzie wypełniał za podatnika roczne zeznania podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie.

Prezydent podpisał w środę nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
W wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), obok obecnie funkcjonujących sposobów składania zeznań podatkowych przez podatników, wprowadzona zostanie usługa polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową bez konieczności składania wniosku przez podatnika.

Krajowa Administracja Skarbowa wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku podatnik przekazał 1% podatku należnego) i przede wszystkim danych znajdujących się w rejestrach własnych Szefa Krajowej Administracji Skarbowej ( np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wypłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), PESEL (np. ulga na dzieci)- czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP.
Od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia udostępnione będą na Portalu Podatkowym zeznania podatkowe, z którymi będą mogli zapoznać się podatnicy.
Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe, podatnik będzie mógł zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.
W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 podatnik będzie mógł nic nie robić, wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie, które zostało przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem rozliczenia rocznego PIT przez podatnika.

Podatnik będzie miał jeszcze jedną możliwość: odrzucić przygotowane przez KAS zeznanie i rozliczyć się samodzielnie.
Możliwość rocznego rozliczenia PIT dotyczyć będzie podatników, którzy rozliczają się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Większość przepisów ustawy wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.
Monika Szymańska
Źródło: prezydent.pl

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

74 + = 84

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl