Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Resort przygląda się problemowi pustostanów


„Nie będziemy wprowadzać podatku katastralnego, rozumianego jako podatek od wartości nieruchomości, powszechnie płaconego przez wszystkich Polaków” – zapewnił w poniedziałek wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Dodał, że resort przygląda się natomiast problemowi pustostanów.

Podatek katastralny. Uściński: “nie będziemy go wprowadzali”

Ważne, by mieszkania, które są budowane na polskim rynku, trafiały do polskich rodzin – powiedział wiceminister. (Materiały prasowe, PFR Nieruchomości)

Uściński był pytany podczas poniedziałkowej konferencji, czy planowane są zmiany w opodatkowaniu nieruchomości mieszkaniowych. Pytania dotyczyły np. wprowadzenia podatku od pustostanów lub tzw. flippingu jako rozszerzenia rozwiązań w sektorze mieszkaniowym, które zakłada Polski Ład.

Problem pustostanów na rynku

Wiceszef MRiT zapewnił, że rząd nie będzie wprowadzać podatku katastralnego, rozumianego jako podatek od wartości nieruchomości, powszechnie płaconego przez wszystkich Polaków. „Takich planów nie ma” – zaznaczył.

Jednocześnie poinformował, że resort cały czas analizuje problem pustostanów.

„Wiemy, że pojawia się na rynku problem pustostanów. Nie możemy dopuścić do tego, żeby był to masowy problem, by nowe mieszkania stały puste i oczekiwały na wzrost wartości, zamiast być wynajmowane” – stwierdził Uściński.

„Ważne, by mieszkania, które są budowane na polskim rynku, trafiały do polskich rodzin i by polskie rodziny mogły w tych mieszkaniach mieszkać” – podkreślił wiceszef MRiT.

Rząd analizuje flipping

W listopadzie zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewniały, że rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego. Podkreślały też, że informacje na ten temat, które pojawiły się w przestrzeni medialnej, są nieprawdziwe.

Wtedy także resort rozwoju podał w oświadczeniu, że monitoruje sytuację dotyczącą pustostanów i analizuje różne rozwiązania.

„W zakresie swoich kompetencji potwierdzamy, że dostrzegamy problem tzw. pustostanów, czyli mieszkań kupowanych wyłącznie w celach inwestycyjnych, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane, ani wynajmowane. Analizujemy też kwestię tzw. flippingu, czyli nabywania mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie” – poinformowało MRiT.

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl