Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Resort finansów: Niektóre banki z kapitałem zagranicznym przenoszą udzielanie kredytów za granicę


– Ministerstwo Finansów obserwuje przenoszenie, przez niektóre działające w Polsce banki z kapitałem zagranicznym, udzielania kredytów za granicę. MF zbada czy te praktyki są zgodne z prawem i nie oznaczają unikania opodatkowania – poinformował Konrad Raczkowski, wiceminister finansów na wtorkowej komisji sejmowej.

– Obserwujemy próbę osłabienia pozycji konkurencyjnej i naruszanie interesów akcjonariuszy polskich banków przez niektóre banki zagraniczne, które przenoszą udzielanie kredytów za granicę. Otrzymaliśmy takie informacje od kilku biur doradztwa. Suma aktywów, która próbuje być wyprowadzona w ten sposób jest znacząca – powiedział Raczkowski.

W rozmowie z dziennikarzami wyjaśnił, że doradcy oferujący produkty bankowe proponują klientom zakup tych samych produktów, ale na lepszych warunkach od spółek matek.

Dodał, że takie praktyki stosuje sześć banków, które pochodzą z trzech krajów. Nie powiedział jednak, o które banki chodzi lub jakiej są wielkości.

– Będziemy w tej sprawie kierować wniosek o jej zbadanie do Komisji Nadzoru Finansowego. Jako MF zbadamy czy takie działanie nie jest np. unikaniem opodatkowania – poinformował na komisji.

Dodał, że resort nie wyklucza, iż praktyki banków mogą doprowadzić do konieczności noweli ustawy o podatku bankowym.

Od lutego 2016 r. banki i firmy ubezpieczeniowe są obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. Zgodnie z ustawą opodatkowaniem są objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych – 200 mln zł.

 

Źródło: http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/resort-finansow-niektore-banki-z-kapitalem-zagranicznym,2277874,4141

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

 

About jarzebskia

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl