Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Repolonizacja mediów będzie dotyczyć prasy – Sellin


Repolonizacja mediów będzie dotyczyć prasy, bo 80-90 proc. lokalnych gazet jest w rękach kapitału zagranicznego – powiedział w piątek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Jak mówił, zmiany mają polegać na wykupie udziałów w danych mass mediach.

Jaroslaw Sellin, PiS. Fot. Stefan Maszewski

Jaroslaw Sellin, PiS. Fot. Stefan Maszewski /REPORTER

O zespół, który w MKiDN pracuje nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi rynku medialnego w Polsce Sellin był pytany w RMF FM. – Taki zespół pracuje pod egidą ministra kultury i dziedzictwa narodowego od niecałych trzech tygodni. Złożony jest z ekspertów (…) wskazanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wyznaczyliśmy przed tym zespołem zadanie wypracowania jakichś rozwiązań legislacyjnych, które doprowadziłyby do sytuacji, w której taka koncentracja właścicielska mediów, jaka dzisiaj ma miejsce w przestrzeni prasowej, nie mogła mieć miejsca – powiedział Sellin.

Pytany, czy chodzi wyłącznie o koncentrację mediów w przestrzeni prasowej, odpowiedział, że “raczej prasowej”. – Dlatego, że tu mamy rzeczywiście sytuację, w której 80, 90 proc. prasy lokalnej czy regionalnej jest w rękach po pierwsze kapitału zagranicznego, a w ramach tego kapitału zagranicznego w rękach niemalże monopolistycznych koncernów prasowych i to z jednego kraju pochodzących – powiedział Sellin.

Dopytywany, czy projektowane zmiany na pewno nie obejmą radia i telewizji wiceszef MKiDN, odpowiedział, że w tym obszarze omawiane przez niego procesy koncentracji mediów nie zaszły aż tak daleko.

– Poza tym rynek radiowy i telewizyjny jest koncesjonowany przez państwo. To jest rynek, który powstał w ramach rozdawnictwa tzw. dobra rzadkiego, jakim są częstotliwości i to się za pośrednictwem państwa rozdaje. Czyli przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji daje się koncesje na tę działalność. Natomiast rynek prasowy jest rynkiem absolutnie wolnorynkowym i tu popełniono na początku III Rzeczypospolitej poważne błędy, jeśli chodzi o likwidację koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch, które doprowadziły do sytuacji właśnie takiej, jaką dzisiaj mamy – tłumaczył.

Dodał, że “żadne poważne państwo europejskie nie pozwoliło, by zdecydowana większość prasy była w rękach kapitału zagranicznego”.

Wśród rozwiązań, które w tej sprawie mają – zdaniem Sellina – poprawić sytuację na rynku mediów w Polsce wymienił wzmocnienie kompetencji kontrolnych i decyzyjnych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. – Po to taki urząd jest, dlatego on się tak nazywa. To jest +ochrona konkurencji+, podkreślam, żeby właśnie do takich monopoli nie dopuszczać – mówił.

Wiceszef MKiDN zaznaczył też, że “repolonizacja mediów” będzie m.in. polegała na wykupie udziałów w już istniejących środkach masowego przekazu. – Trzeba czekać po prostu na okazje i mieć przygotowane dobre polskie podmioty do czekania na takie okazje i na taki wykup tych mediów. Tak, jak się zdarzyło w bankach, że mieliśmy bardzo poważny zakup banku przez poważny polski podmiot i natychmiast proporcje udziału kapitału zagranicznego w polskim sektorze bankowości gwałtownie się zmieniły – mówił Sellin.

– To jest sfera wolnorynkowa i trzeba poczekać na moment, kiedy z jakichś powodów – a takie momenty przecież często następują, (bo) struktury właścicielskie się zmieniają – właściciel zagraniczny jakiegoś koncernu prasowego w Polsce będzie chciał swoje udziały sprzedać – dodał Sellin.

PAP

Artykuł dodał portal www.gotowespolki.pl

 

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 1

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl