Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Pytania o kapitalizm


Ostatnie badania wykazały, że zdaniem większości ludzi na świecie, kapitalizm w swojej obecnej formie robi więcej złego niż dobrego.

Edelman Trust Barometer, który przez 20 lat pytał dziesiątki tysięcy ludzi o ich zaufanie do kluczowych instytucji, w tym roku po raz pierwszy zapytał, co myślą o kapitalizmie.

Autorzy przeprowadzonego badania twierdzą, że ich wcześniejsze analizy, które wykazały wzrost poczucia nierówności, zmusiły ich do zapytania ludzi o to, czy czasem nie zaczęli wątpić w zachodnie demokracje oparte na kapitalizmie.

“Odpowiedź brzmiała `tak`, powiedział David Bersoff, kierownik badania.

“Ludzie zastanawiają się, czy to, co mają i świat, w którym żyją są idealne dla ich przyszłości”.

Brak zaufania największy w Tajlandii i Francji

W badaniu wzięły udział 34.000 respondentów z różnych krajów.

Indagowani byli mieszkańcy liberalnych zachodnich demokracji na przykład Francji i USA, ale także Chin i Rosji.

Okazało się, że 56% z nich uważa, że „dzisiejszy kapitalizm robi na świecie więcej złego niż dobrego”.

Badanie przeprowadzone w 2000 roku starało się zweryfikować prawdziwość teorii filozofa i politologa Francisa Fukuyame, który po upadku komunizmu obwieścił, że liberalna demokracja oznacza `koniec historii` (nastąpi po prostu koniec ewolucji systemów społecznych – przestaną zachodzić w nich zmiany, ponieważ osiągną najlepszą z możliwych postaci – najracjonalniejszą, od tłum., za gazeta.us.edu.p)

Pojawili się jednak krytycy tej teorii, wskazujący na wszystko- od rosnącego wpływu Chin i wciąż przybywających autokratycznych wodzów po handlowy protekcjonizm i ciągle pogłębiające się nierówności będące efektem światowego kryzysu finansowego 2007/08.

Na poziomie krajowym, największy spadek zaufania do kapitalizmu notuje się w Tajlandii (75 %), Indiach (74 %) i Francji (69 %).

W innych europejskich i azjatyckich państwach, także tych nad Zatoką, afrykańskich i latynoamerykańskich przeważa podobna opinia (50%).

Jedynie w Australii, Kanadzie, USA, Korei Południowej, Hong Kongu i Japonii większość indagowanych nie zgadza się ze twierdzeniem, że kapitalizm przynosi więcej szkód niż korzyści.

Zaufanie większe do biznesu niż do władzy

Badanie potwierdziło różnorodność obaw indagowanych. Ludzie boją się m.in. szybkiego rozwoju technologii, niepewności miejsc pracy, utraty zaufania do mediów oraz tego, że władze nie wiedzą, jak poradzić sobie z dzisiejszymi wyzwaniami.

Gdy mowa o perspektywach gospodarczych, Azjaci wydają się być większymi optymistami niż inne nacje.

Opinie różnią się w zależności od statusu społecznego, a lepiej wykształceni mają więcej zaufania do sposobu sprawowania władzy.

Zarządzających korporacjami, którzy zebrali się ostatnio w Davos, mógłby zainteresować fakt, że wśród ludzi zaufanie do biznesu jest większe niż do władzy, a aż 92% zatrudnionych twierdzi, że stojący na czele korporacji powinni koniecznie porozmawiać na temat aktualnych społecznych i etycznych problemów.

“Biznes wypełnił lukę po populistach i upolitycznionej władzy”, podsumował naczelny dyrektor Edelmana- Richard Edelman.

Źródło : Agencija Tłum. Emila Liberda

Polub Plportal.pl:

Tags:


About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl