Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Putin wyemituje legalną kryptowalutę


Rosyjskie władze wiedzą, że kontrola rynku kryptowalut nie jest możliwa, ponieważ transakcje zawierane są poza systemem bankowym – w oparciu o technologię blockchain, ale postanowili skorzystać z okazji i wyemitować elektroniczną wersję rubla. Według doniesień rosyjskich mediów wynika, że ma ona wesprzeć rozwój handlu elektronicznego, ale nie będzie miała cech typowych dla np. bitcoina.

Typowe kryptowaluty opierają się na zdecentralizowanym procesie zatwierdzania transakcji, braku jednego emitenta i gwarancji wysokiego poziomu anonimowości operacji. Według serwisów CoinTelegraph i TechCrunch szczegóły projektu nie są jeszcze znane, ale oficjalna rosyjska kryptowaluta nie będzie mogła być emitowana („wykopywana”) przez użytkowników. Można podejrzewać, że rola ta przypadnie administracji rządowej lub bankowi centralnemu.

Użytkownicy kryptowaluty będą musieli skorzystać z giełdy, zapewne również centralnie kontrolowanej, by wejść w posiadanie jednostek e-pieniądza. Podczas wymiany kryptowaluty z powrotem na ruble konieczne będzie przedstawienie dowodu pochodzenia środków, np. potwierdzenia transakcji, która odbyła się online. Mechanizm ten ma odstraszyć spekulantów i przestępców trudniących się praniem pieniędzy.

To na czym Władimir Władimirowicz Putin będzie zarabiał?

To proste i dobrze przemyślane, bo system stwarza możliwość nieudokumentowanej wymiany, która będzie obłożona 13-procentowym podatkiem. Podobne obciążenie dotyczyć ma zysku ze wzrostu wartości kryptowaluty, co sugeruje, że nie będzie ona bezpośrednio powiązana z „oficjalnym” rublem.

Kryptowaluta, w odróżnieniu od instrumentów płatniczych opartych na pieniądzu bezgotówkowym, nie wymaga pośredników w procesie płatności pobierających prowizje za swoje usługi. Jeśli pomysł zostanie zrealizowany, to można spodziewać się, że rosyjskie władze przyjmą jeszcze bardziej restrykcyjne podejście do zdecentralizowanych kryptowalut, by wyeliminować potencjalną konkurencję.

Autor:
Z.B.
Źródło:

plportal.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 5 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl