Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Przedsiębiorcy i osoby fizyczne masowo wycofują pieniądze z systemu bankowego


Efektem zapowiedzianej przez Minister Finansów, Mateusza Morawieckiego, że z dniem 01.09.2017 rok ma wejść w życie przepis nakazujący dzienne raportowanie salda i wszystkich operacji dokonanych przez przedsiębiorcę na rachunku bankowym, jest wycofywanie przez przedsiębiorców i osoby fizyczne pieniędzy z systemu bankowego.

Według najnowszych danych NBP, czerwiec był kolejnym miesiącem spadku popularności lokat bankowych. Wypłat dokonywali zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa.

Osoby fizyczne wycofały 8% oszczędności, a firmy wypłaciły aż 15% i końca nie widać, a zjawisko się nasila.

W końcu czerwca przedsiębiorstwa miały w bankach lokaty na kwotę prawie 78 mld zł. To znacznie mniej niż 260 mld zł jakie posiadały osoby fizyczne.

Wypłaty dokonywane przez przedsiębiorstwa miały duże nasilenie – w ciągu zaledwie 8 miesięcy wypłacono aż 15% oszczędności.

Nie ma wątpliwości, że przedsiębiorcy faktycznie wypłacali pieniądze z banków. Spadło saldo ich lokat, a także saldo na rachunkach bieżących. Łącznie (na lokatach i kontach) mają oni o 15 mld zł mniej pieniędzy niż pod koniec listopada 2016 r. Trudno jednak stwierdzić, gdzie te pieniądze płyną. Firmy raczej nie wydają ich na zakup produktów czy usług innych polskich przedsiębiorstw. Gdyby tak było, pieniądze po prostu przepływałyby między ich kontami, ale łączne saldo nie powinno spadać. Czyli przedsiębiorstwa przestały inwestować, czego dowodem są dane z GUS. Spadek inwestycji rok do roku wynosi prawie 8%.

Nie ma niestety danych, które pozwoliłyby jednoznacznie stwierdzić co dokładnie się dzieje w tym zakresie. Wiemy tylko, że przedsiębiorstwa mają w bankach coraz mniej pieniędzy, i że te środki nie trafianą na konta innych firm działających w Polsce.

Wniosek jest taki, że przedsiębiorcy i osoby fizyczne nie mają już zaufania do systemu bankowego i pieniądze chowają do przysłowiowej skarpety. Powodem są bezpodstawne blokady rachunków na zlecenie skarbówki i zapowiedziane przez Morawieckiego dzienne raportowanie sald rachunków bankowych. Raport z rachunków bankowych – co 24 godziny, wyłączając soboty i święta – musiałoby przekazywać w sumie około 80 tys. firm w kraju. Obowiązek dotyczyłby zarówno dużych przedsiębiorców, jak i małych i średnich firm.

W praktyce oznacza to pełną inwigilację, blokady rachunków na zlecenie skarbówki oraz to, że w przypadku kontroli, każdy podatnik będzie musiał udowodnić źródło pochodzenia każdej złotówki.

Autor:
Z.B
Źródło:

PLPORTALPL

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 1 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl