Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Prokuratura zajmie się giełdą bitcoinów Bitcurex


Osoby, które straciły dostęp do swoich środków w związku ze zniknięciem z sieci giełdy Bitcurex mogą kierować zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Łodzi – informuje instytucja na swojej stronie internetowej. W październiku zeszłego roku jedna z najstarszych polskich platform handlu bitcoinami niespodziewanie zawiesiła działalność.

Pod koniec października 2016 r. informowaliśmy o nagłym zamknięciufunkcjonującej od 2012 r. giełdy Bitcurex. Użytkowników witał lakoniczny komunikat o problemach technicznych i ponownym uruchomieniu handlu w ciągu kilku dni.

Później właściciele serwisu przyznali, że utracono część aktywów, a winą obarczono „ingerencję osób trzecich w systemy informatyczne”.

Łódzka prokuratura zbiera poszkodowanych w sprawie giełdy Bitcurex
Łódzka prokuratura zbiera poszkodowanych w sprawie giełdy Bitcurex (FORUM)

Klienci Bitcurex komunikujący się na forum serwisu Bitcoin.pl dostrzegli, że w przeddzień zamknięcia platformy z jej adresu przeniesiono ok. 2300 BTC. Przy dzisiejszym kursie wirtualnej waluty odpowiadałoby to ok. 10 mln zł. Użytkowników nie uspokoił komunikat informujący o możliwości złożenia zlecenia wycofania środków. Wymagano w nim m.in. potwierdzenia transferów i sald oraz podania danych osobowych, co sugerowało, że operator utracił wszystkie dane pozwalające ustalić stan posiadania poszczególnych klientów.

W kolejnych miesiącach nie pojawiły się zapowiadane informacje o nowym właścicielu platformy, a handlu nie wznowiono w przyrzeczonym terminie. Stało się jasne, że klienci padli ofiarą oszustwa lub operator giełdy utracił powierzone mu środki. Działalność firmy nie była regulowana, a pieniądze klientów nie były w żaden sposób chronione (np. poprzez oddzielenie ich od zasobów firmy, jak wymaga się tego od instytucji płatniczych).

Prokuratura w Łodzi szuka poszkodowanych

17 lutego na stronach internetowych Prokuratury Okręgowej w Łodzi opublikowano komunikat skierowany do pokrzywdzonych w sprawie Bitcurex: „Prokuratura Okręgowa w Łodzi zawiadamia, iż nadzoruje śledztwo o sygnaturze PO VI Ds 50.2016, prowadzone między innymi w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, nieustalonej dotychczas liczby osób fizycznych i prawnych, w związku z działalnością giełdy Bitcurex, prowadzonej przez spółkę „Digital Future Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” Spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi, to jest o czyn z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk.”

„Osoby pokrzywdzone, które nie złożyły dotychczas zawiadomienia o przestępstwie mogą kierować takie zawiadomienia bezpośrednio do Prokuratury Okręgowej w Łodzi – korespondencyjnie na adres ul. Kilińskiego 152, 90-322 Łódź. Możliwe jest również złożenie zawiadomienia w każdej, także najbliższej ze względu na miejsce zamieszkania, jednostce organizacyjnej prokuratury lub w jednostce Policji. Do pisemnych zawiadomień należy w miarę możliwości dołączyć kopie posiadanych dokumentów, bądź wydruków potwierdzających wysokość poniesionej szkody (salda w BTC, potwierdzeń przelewów w PLN lub innych walutach)” – wskazano w komunikacie.

Michał Kisiel

Bankier.pl

Artykuł dodał portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

83 − 81 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl