Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Projekt P2G (Power-to-Gas) już niedługo zostanie zrealizowany w Niemczech


Operatorzy sieci przesyłowych na terenie Niemiec, elektroenergetycznej i gazowej zrealizują w najbliższym czasie projekt Power-to-Gas (P2G). W ramach inwestycji powstanie duży zakład, który będzie przekształcać energię elektryczną w wodór razem z odpowiednią infrastrukturą towarzyszącą.

Działający na zachodzie Niemiec operator elektroenergetycznej sieci przesyłowej Amprion oraz funkcjonujący na tym obszarze gazowy OSP – Open Grid Europe informują, że w ramach wspólnego projektu „hybridge”, mają w planach zbudować instalację klasy Power-to-Gas o mocy 100 MW razem z infrastrukturą wodorową w okolicach Lingen w Dolnej Saksonii.
– Przeszliśmy teraz do etapu, w którym możemy rozpocząć proces zatwierdzania planów dla projektu „hybridge” – powiedział Thomas Hüwener, członek zarządu OGE. Dodał też, że na tego typu przedsięwzięcia nadal potrzeba zwolenników wśród decydentów politycznych.
– Chcemy z powodzeniem wdrożyć tę technologię dla niemieckiej gospodarki na skalę przemysłową: mamy wszystko, czego potrzebujemy: koncepcję techniczną, odpowiednią lokalizację i potencjalnych użytkowników wodoru, jesteśmy gotowi, aby zacząć – dodał Hüwener.
Dyrektor techniczny Amprion Klaus Kleinekorte, podkreślił też, że cele klimatyczne jakie postawiły sobie Niemcy, przy jednoczesnym wycofaniu się z energetyki jądrowej i planowanym stopniowym zamykaniu elektrowni węglowych, stanowią ogromne wyzwanie dla niemieckiego systemu energetycznego. Według niego w tej sytuacji już teraz trzeba działać, aby stworzyć warunki wstępne dla technologii Power-to-Gaz, tak by po 2030 roku była ona dostępny w skali gigawatów. – Wszystko, czego potrzebujemy teraz, to zatwierdzenie przez organy regulacyjne do realizacji projektu Piłka jest na dworze polityków, jeśli teraz otrzymamy zgodę, zakład może zostać uruchomiony już w 2023 r. – dodał Amprion Klaus Kleinekorte.

Według operatorów, rejon Lingen jest idealnym miejscem, żeby tu realizować pilotażowy program „hybridge”, ponieważ krzyżują się tam ich sieci. W instalacji Power-to-Gas, energia elektryczna ze źródeł odnawialnych przekształci się w wodór i metan przy pomocy elektrolizera. Również partnerzy projektu mają w planach przekształcić istniejący gazociąg OGE w dedykowany do transportu wodoru. Koszt takiego projektu ma wynieść około 150 mln euro.

Operator systemu przesyłowego gazu ziemnego(Open Grid Europe) zapewnia też, że w Lingen są doskonałe warunki, by zbudować sieć wodorową, funkcjonują tam też firmy, które mogą bezpośrednio korzystać z wodoru, a w regionie znajduje się również stacja napełniania i ładowania wodoru. Niemiecki gazowy OSP zaznacza dodatkowo, że w perspektywie średnio i długoterminowej możliwe jest również wykorzystanie magazynów gazu ziemnego funkcjonujących w tym regionie do magazynowania wodoru, a część istniejącego systemu przesyłu gazu może być również wykorzystywana do transportu wodoru do zagłębia Ruhry i dalej.
OGE uważa, że możliwe jest również dodawanie niewielkich ilości wodoru bezpośrednio do sieci gazu ziemnego lub przekształcanie wodoru w metan, który następnie może być wprowadzany do systemu gazociągów bez ograniczeń.

Piotr Franiczek

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

25 + = 27

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl