Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Za próbę wyłudzenia 30 procent Katowic Sąd Apelacyjny w Warszawie dał im kary w zawieszeniu…


Sąd Apelacyjny w Warszawie złagodził kary wobec pięciu oskarżonych w głośnej sprawie próby oszustwa i wyłudzenia 341 mln zł w związku z “reaktywacją” przez nich przedwojennej spółki Giesche. Żądania oszustów obejmowały – uwaga – około 30 procent powierzchni Katowic. Sąd orzekł wobec nich kary więzienia… w zawieszeniu od 2 lat do 1,5 roku.

W 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał podsądnych na kary od 5 do 3,5 lat więzienia i wysokie grzywny. Dziś Sąd Apelacyjny obniżył kary trzem podsądnym – z kar 5 lat do 2 lat, a dwóm skazanym na 3,5 roku – do 1,5 roku. Sąd zawiesił te wszystkie kary na 5 lat tytułem próby.

Od wyroku Sądu Apelacyjnego można jeszcze złożyć kasację do Sądu Najwyższego.

Posługując się kolekcjonerskimi akcjami, “wznowiony” zarząd Giesche domagał się gigantycznych odszkodowań za dawny majątek tej przedwojennej spółki, znacjonalizowany w PRL – choć Skarb Państwa jeszcze w latach 60. uregulował wszelkie roszczenia odszkodowawcze amerykańskich akcjonariuszy. Żądania oskarżonych obejmowały ok. 30 proc. powierzchni Katowic – gdzie znajdują się m.in. budynki mieszkalne, obiekty przemysłowe i drogi publiczne.

W czerwcu 2016 r. Sąd Okręgowy uznał winę oskarżonych, którym groziło do 10 lat więzienia. Marka N., Pawła R. i Leszka P. skazano na kary po 5 lat więzienia i po 540 tys. zł grzywny. Jacek S. i Marek K. zostali skazani na kary po trzy i pół roku więzienia i po 300 tys. zł grzywny. Odwołali się oni do Sądu Apelacyjnego, gdzie zostali potraktowani nadzwyczaj łaskawie.

W 1926 r. kapitał akcyjny śląskiej spółki Giesche objęła Silesian American Corporation z większościowym akcjonariatem amerykańskim; akcje spółki zdeponowano w Nowym Jorku. W 1946 r. majątek spółki przejęło państwo polskie w ramach nacjonalizacji przemysłu. W 1960 r. rządy PRL i USA ustaliły w tzw. umowie indemnizacyjnej, że Polska wypłaci 40 mln dol. na zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli USA w związku z nacjonalizacją – 75 proc. tej kwoty otrzymali posiadacze akcji Giesche. W zamian USA przekazały Polsce skrzynie z akcjami przedwojennych firm (w tym Giesche). Akcje miały być zniszczone, ale wywieziono je do składnicy makulatury. Potem wykupili je kolekcjonerzy.

W 2005 r. oskarżeni kupili akcje Giesche od kolekcjonera, który nabył je na targu staroci.Krajowy Rejestr Sądowy wpisał spółkę Giesche.Oskarżeni wykorzystali fakt, że po 1946 r. spółki nie wykreślono z rejestru handlowego. Wprowadzając w błąd co do tego, że są legalnymi akcjonariuszami, oskarżeni wystąpili do Skarbu Państwa, miasta Katowice, Katowickiego Holdingu Węglowego i Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Katowicach z żądaniem odszkodowań lub zwrotu dawnego majątku firmy, wartego ponad 341 mln zł.

Podejrzani zostali zatrzymani w lutym 2010 r. przez funkcjonariuszy ABW. Nie trafili wtedy do aresztu i odpowiadali z wolnej stopy. Nie przyznawali się do przestępstwa, wyrażając przekonanie, iż działali w pełni legalnie, w granicach przysługującego im prawa.

Autor:
Źródło:

PAP, niezalezna/plportal.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

30 − = 29

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl