Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Prezes „Lewiatana” bredzi jak potłuczony. „Co to za biznesmen, którego nie stać na opłacenie składek”. Obywatel D.C. odpowiada wolnorynkowymi argumentamiPrezes Konfederacji „Lewiatan”, Jeremi Mordasiewicz, udzielił wywiadu dla portalu InnPoland, po przeczytaniu którego ciężko stwierdzić, co było największą głupotą. 

Już sama zapowiedź rozmowy przywraca o zawrót głowy: przedsiębiorca i ekspert Konfederacji Lewiatan, nie zostawia suchej nitki na pomyśle, by znacząco obniżyć składki dla najmniej zarabiających przedsiębiorców.

O Konfederacji Lewiatan nie mam dobrego zdania ze względu na związkowców i socjaldemokratów piastujących tam główne funkcje – podkreśla w swoim wpisie Obywatel D.C.

O czym dokładnie mówi Jeremi Mordasiewicz?

Prezes Konfederacji „Lewiatan” mówi np., że: Nie ma co na siłę skłaniać ludzi, by podejmowali własną działalność gospodarczą, nie ma też powodów, by osobom takim dawać preferencje kosztem innych.

To jakiś obłęd! Przedsiębiorcy to sól tej ziemi, niech jak najwięcej osób zakłada, próbuje, a jak urośnie zatrudnia! Co to znaczy „kosztem innych” – litości! Tym innym też trzeba zlikwidować bariery aby zatrudnili więcej. Wysyłanie ludzi przedsiębiorczych na etat to kuriozum, to zabijanie gospodarki poprzez niszczenie PODSTAWOWEGO jej elementu – innowatora, przedsiębiorcy – odpowiada Obywatel D.C.

Ponadto Mordasewicz uważa, że Jeśli ktoś [przedsiębiorca] nie umie wypracować zysków, które wystarczyłyby mu na ubezpieczenie, to niech lepiej idzie do kogoś na etat.

Celem przedsiębiorcy jest wypracować zysk w pierwszej kolejności a składki są właśnie kosztem, który to utrudnia. Beneficjentami ZUS czy składek zdrowotnych są pracownicy – zatem oni powinni otrzymywać 100% swojej pensji i kupować ubezpieczenia i usługi. Ponadto idąc tym idiotycznym tokiem myślenia – nowopowstałe firmy powinny na dzień dobry mieć zysk na pokrycie składek!

To jest przecież absurd. Pierwsze 2-3 lata są dla nowopowstałych firm ciężkie, wszystko co wypracują inwestują w rozwój. W Wielkiej Brytanii zakładając firmę dziś czyli w kwietniu 2017, pierwszy podatek i składki zapłacimy w styczniu 2019 – ripostuje Obywatel D.C.

Z kolejną przytaczaną wypowiedzią można by się na pierwszy rzut oka zgodzić. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie powinno być fetyszem. Jeśli ktoś ma większą produktywność jako pracownik, to powinien w takiej roli pracować – mówi prezes „Lewiatana”.

Jednak i tu swoje „trzy grosze” dorzuca Obywatel D.C.: A skąd ktoś ma wiedzieć gdzie ma większa produktywność jak państwo poprzez bariery i składki uniemożliwia mu spróbowanie sił w roli przedsiębiorcy. Ponadto słowo „powinien” jest niedopuszczalne to brzmi jak próba ingerencji w gospodarkę! Powinien robić to co SAM uważa za słuszne dla siebie nawet jeśli jest to niedopasowane do jego możliwości.

Oczywiście w tekście padają słowa o niesprawiedliwości w przywilejach ubezpieczeniowych, problem w tym, że to co proponuje Pan Mordasiewicz czyli likwidację przywilejów wcale nie sprawi, że ludzie pójdą na etat – część zostanie w swoim zawodzie i zbiednieje aby utrzymać niewydolny ZUS.

Pan Mordasiewicz proponuje też aby ubezpieczenie nie obejmowało pierwszych trzech dni zwolnienia. No sztama z ZUS jak widać. Uzasadnia to tym, że ludzie oszukują. Hmm… No a co z tymi co nie oszukują – zapalenie spojówek trwa do 5 dni a pracować się nie da – taka osoba zostanie pokrzywdzona.

Może problemem są ubezpieczenia jako takie – może zamiast kontrolować pracowników i obciążać przedsiębiorców wprowadźmy emeryturę obywatelską i służbę zdrowia według modelu singapurskiego. Niech każdy płaci za siebie i na siebie.

Lewiatan w języku hebrajskim oznacza wieloryba, śmiem twierdzić, że w morzu przepisów i kontroli – takim właśnie wielorybom wygodnie się żyje, w końcu zawsze można jakąś ekspertyzę napisać a drobnica – pal licho, wyłapać i na karmę pardon na etat… – dodaje dalej Obywatel D.C.
Źródło: wolnosc24.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

67 − 61 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl