Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Pracodawcy mają duże problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników


Zdjęcie: Pixabay

Badanie przeprowadzone przez ManpowerGroup pokazuje dobitnie – co trzeci pracodawca ma problem, aby znaleźć rzetelnych pracowników na konkretne stanowiska. Obecnie stworzenie stałej kadry jest bardzo trudne i niesamowicie czasochłonne.  Jakich kompetencji aktualnie brakuje wśród pracowników?

Rośnie potrzeba na kompetencje „miękkie”

Okazuje się, że aktualnie nie jest problemem znalezienie pracownika, który posiada czystą wiedzę i umiejętności do wykonywania konkretnego zawodu. Problem za to staję się brak odpowiednio wykształconych kompetencji „miękkich”. Czym one dokładnie są? Są to zachowania, których de facto nie da się dokładnie zmierzyć czy zweryfikować, zazwyczaj są nazywane zdolnościami interpersonalnymi, czyli mowa tu o umiejętnościach społecznych pracownika, o tym jak np. umie organizować swój czas pracy oraz jak się potrafi przystosować do nowego otoczenia współpracowników. Zaliczyć pod to też można zdolność radzenia sobie ze stresem czy samodyscyplinę. Według raportu ManpowerGroup na podstawie obserwacji pracodawców największym problemem jest przede wszystkim brak odpowiedzialności za powierzone zadania pracownikom. Na drugim miejscu znajduję się problem z rozwiązywaniem problemów, a na trzecim miejscu mowa jest o braku chęci przyjęcia inicjatywy w pracy. „Należy podkreślić, że umiejętności miękkie wspierają uzyskanie twardych wyników. Choć wiedza i ekspertyza są kluczowe, to jednak tylko w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji miękkich umożliwiają pracownikom osiąganie optymalnych rezultatów w pracy” – stwierdza Agnieszka Krzemień, ekspert ds. rozwoju i zarządzania karierą z Right Management w ManpowerGroup.

Czeka nas problem deficytu pracowników?

Takiego zdania jest ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk. Pomimo tego, że obecnie bezrobocie w Polsce zbytnio się nie powiększa to kolejne raporty z rynku pracy sugerują, że w końcu może nastąpić małe załamanie.  Przez to, że coraz trudniej będzie o odpowiednich ludzi to mogą wzrosnąć koszty wytworzenia pewnych towarów czy usług. Nie są to dobre wieści. Jak powinno się z tym walczyć? Do tego miał służyć Krajowy Fundusz Szkoleniowy, jednak to składki opłacane na jego istnienie stoją na tak niskim poziomie, że dostępność tego rozwiązania jest bardzo mała. Gdyby osoby bezrobotne miały lepszy dostęp do możliwości poprawy swoich kwalifikacji to zdecydowanie sytuacja na rynku pracy uległaby poprawie. Kolejnym problem są płace, według ostatniej edycji badania Polskiej Rady Biznesu około 30% pracujących studentów zarabia w granicach 2-3 tys. zł, gdy ich średnie oczekiwania to 4,5 tys. zł. netto. Taki stan rzeczy sprawia, że coraz więcej młodych ludzi myśli nad emigracją. Wyjazd z kraju w celu zarobkowym w przeciągu roku rozważało w grudniu 2020 roku i w styczniu 2021 roku 17,7 proc. niewykluczonych z rynku pracy Polaków, co stanowi najwyższy wynik od pięciu lat. Co zbytnio nie dziwi najczęściej decydują się na taki krok osoby młode z pokolenia Z, w wieku 18-24 lat, które zderzyły się z rynkiem pracy po raz pierwszy.

 

Autor: Mateusz Ryba

Źródło: bankier.pl, businessinsider.com.pl

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl