Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Potwierdziło się najgorsze! Polska w 2016 r. będzie płatnikiem netto UE! Więcej do Brukseli wpłacimy, niż od niej otrzymamy


W tym roku pierwszy raz w historii nasz kraj stanie się płatnikiem netto Unii Europejskiej. Ta bezprecedensowa sytuacja oznacza, że więcej wpłacimy na konta w Brukseli (poprzez składki członkowskie oraz przepadek niespożytkowanych środków), aniżeli otrzymamy w ramach funduszy europejskich!

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński potwierdził, że Polska w 2016 roku będzie płatnikiem netto UE. Warto przypomnieć, że w tym roku do unijnego budżetu odprowadzimy największą w historii składkę członkowską, która wyniesie aż 9,24 mld zł. Ile zyskamy? Dokładnie nie wiadomo, ale na pewno będzie to kwota mniejsza niż kwota składki.

Powodem takiego stanu rzeczy są opóźnienia w wydawaniu środków. Warto zauważyć, że rządzący naszym krajem mieli do tej pory poważne problemy z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej na lata 2007 – 2013. To samo dotyczy teraz kolejnej perspektywy budżetowej (lata 2014 – 2020). Według zapewnień ministra Kwiecińskiego wypłaty unijnych pieniędzy na inwestycje ruszą pełną parą dopiero w trzecim, a może nawet i w czwartym kwartale bieżącego roku. Uwzględniając fakt, iż kwota składki na ten rok jest już ustalona (9,24 mld zł), pewnym jest to, że Polsce nie uda się do końca grudnia pozyskać z brukselskiego budżetu środków wyższych niż wynosi składka. W efekcie pierwszy raz w historii staniemy się płatnikiem netto UE!

 

Źródło: http://niewygodne.info.pl/artykul6/02857-To-juz-pewne–Polska-platnikiem-netto-UE-w-2016.htm

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 65 = 70

 

About jarzebskia

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl