Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Ponad 3 mld złotych wstrzymanych zwrotów VAT


Ponad 3 mld złotych wstrzymanych zwrotów VAT

Fiskus coraz bardziej zwleka z oddaniem nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Dzięki temu zapobiega wyłudzeniom, ale też poprawia budżetowe statystki i uderza w uczciwe firmy.

Tak wstrzymanie w ubiegłym roku wypłaty 3,23 mld zł VAT oceniają eksperci i politycy opozycji. Kwotę tę podał wiceminister finansówMarian Banaś w odpowiedzi z 29 grudnia 2016 r. na interpelację poselską (nr 8496). Potwierdza ona alarmistyczne głosy przedsiębiorców, jakie słychać było pod koniec minionego roku. Wielu z nich sygnalizowało, że ma problemy z otrzymaniem zwrotu podatku.

Wiceminister Banaś poinformował że do 27 października 2016 r. urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej zatrzymały 5 356 zwrotów VAT na kwotę 3,23 mld zł, z tego najwięcej, bo ponad 2,1 mld zł przypadło na urzędy skarbowe, a niecały 1 mld zł na urzędy kontroli skarbowej. Tylko w ramach czynności sprawdzających (najprostsza procedura, niewymagająca nawet wszczęcia postępowania podatkowego) zatrzymano prawie 130 mln zł VAT.

Spada za to liczba kontroli, zarówno wszczętych, jak i zakończonych. W 2016 r. (do końca listopada) urzędy kontrole wszczęły ponad 36 tys. kontroli, czyli o połowę mniej niż w 2014 r. W tym samym czasie urzędy kontroli skarbowej zakończyły 7,1 tys. kontroli, czyli o 3 tys. mniej niż w 2014 r.

Czytaj więcej

Trzykrotny wzrost

Poprosiliśmy Ministerstwo Finansówo dane o wstrzymanych zwrotach w 2015 r. Resort podał jednak tylko informację o zwrotach zatrzymanych przez urzędy kontroli skarbowej. Wynika z nich, że w 2015 r. było to zaledwie 168 mln zł.

Resort wyjaśnił, że wzrost kwoty zatrzymanych zwrotów VAT wynika z tego, iż kontrolerzy coraz szybciej identyfikują oraz coraz skuteczniej typują podatników do kontroli. Dzięki temu udaje im się m.in. przerywać karuzele podatkowe i chronić budżet przed próbami oszustw.

Rekordowy rok

– Statystyki podane przez MF porażają. Przeciętnie fiskus odmawia zwrotu VAT na kwotę 600 tys. złotych, co ma wpływ na płynność finansową nawet średniej wielkości przedsiębiorstw – komentuje Radosław Piekarz, doradca podatkowy i partner w A&RT Rynkowska, Kosieradzki, Piekarz.

Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand, wysuwa podobne wnioski co resort finansów: fiskus jest coraz bardziej skuteczny i agresywny w zwalczaniu przestępstw karuzelowych, coraz lepiej też identyfikuje podmioty do kontroli.

Z drugiej strony ekspert zwraca uwagę na inne powody wzrostu kwoty zatrzymanego VAT. W jego przekonaniu mogła się na to złożyć zmiana stanowiska fiskusa w stosunku do transakcji nieruchomościowych. W 2016 r. odszedł on od wieloletniej praktyki uznawania sprzedaży nieruchomości komercyjnych za dostawę towaru (objętą VAT). Obecnie twierdzi, że jest to dostawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która jest wyłączona z VAT. – Szacuję, że zatrzymania zwrotów VAT dotyczących nieruchomości mogą sięgać od pół do nawet 1 mld zł, co oznaczałoby ok. 1/3 wszystkich zatrzymań – ocenia Roman Namysłowski.

Zwraca też uwagę na liczbę kontroli.

– Ich liczba maleje, za to domiary rosną. Wynika to stąd, że kontrole są bardziej przemyślane – komentuje ekspert.

Dodaje, że w izbach skarbowych nastąpiła specjalizacja, przez co poszczególne izby są odpowiedzialne za ściganie przestępstw karuzelowych w różnych obszarach. – To świadczy o tym, że fiskus buduje zespoły kompetencyjne, które podejmują bardziej skuteczne działania kontrolne – stwierdza Roman Namysłowski.

Eksperci są zgodni, że zatrzymane zwroty VAT uderzają nie tylko w oszustów (co jest powszechnie akceptowane), ale i w uczciwych przedsiębiorców. Wstrzymanie zwrotu VAT rzutuje bowiem na ich płynność finansową. Ważny jest tu czas weryfikacji wniosku o zwrot daniny. Nie ma niestety statystyk w tym zakresie.

Opinie

Izabela Leszczyna, posłanka PO: – Do mojego biura poselskiego już od dłuższego czasu trafiały skargi przedsiębiorców na wstrzymywanie przez fiskusa zwrotów VAT. Było to jednym z powodów interpelacji, którą złożyłam. Liczby podane przez MF są naprawdę wysokie i wypada tylko mieć nadzieję, że nie jest to swoiste “kredytowanie” budżetu. Kwota wstrzymanego zwrotu VAT jest bowiem dochodem budżetu państwa. Rozumiem argumenty o wstrzymywaniu zwrotów VAT z uwagi na duży poziom wyłudzeń w tym podatku. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że na 3,2 mld zł mogą się składać w dużej części pieniądze uczciwych firm, które mogą je odzyskać dopiero po zakończeniu sporu sądowego z fiskusem. Na to jednak potrzeba z reguły kilku lat, a do tego czasu płynność finansowa firmy może być zagrożona.

Adam Abramowicz poseł PiS: – Kwota podana przez wiceministra Banasia w odpowiedzi na interpelację jest oczywiście duża. Ale to nie jest tak, że wstrzymywanie zwrotów VAT na wielką skalę rozpoczęła dopiero nasza ekipa. Sam znam przykłady przedsiębiorców, którzy przez co najmniej trzy lata nie mogli odzyskać swoich pieniędzy. Zadawałem w ich sprawie pytania poprzedniemu ministrowi finansów, a z otrzymanych odpowiedzi wynikało jedynie, że stoją za tym potrzeby budżetowe. Przyznaję jednak, że jest problem, bo wrzucanie do jednego worka firm uczciwych wraz z oszustami często kończy się ludzkimi dramatami. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się wypracować rozwiązanie systemowe i że pomogą w tym informatyczne narzędzia analityczne, nad którymi pracuje rząd.

Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski, 04.01.2017

Dziennik Gazeta Prawna

Za http://biznes.interia.pl/podatki/news/ponad-3-mld-zlotych-wstrzymanych-zwrotow-vat,2451702,4211

Artykuł dodał www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 4

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl