Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Polski serwis Brainly pozyskał 30 mln zł


brainly
Brainly (Zadane.pl) – serwis edukacyjny z Polski – właśnie pozyskał od inwestorów 9 mln dolarów na rozwój. Czy dzięki temu biznes z Polski ma szansę zawojować amerykański rynek? Póki co szukają fachowców z branży IT do biura w Krakowie.

Co to jest Brainly? To spełnienie marzeń chyba wszystkich uczniów. Serwis edukacyjny, który pomaga w rozwiązaniu pracy domowej. Działa dość prosto. Masz pytanie lub zadanie, zamieszczasz je w serwisie, ktoś odpowiada i wszyscy są zadowoleni. Po drodze dochodzi system punktów, które stanowią walutę serwisu. Im więcej pomagasz innym, tym więcej masz punktów, tym więcej pytań i zadań sam możesz zamieszczać itd. Tak to działa w bardzo dużym skrócie. Uczniowie dobrzy z historii mogą pomagać tym słabszym w zamian oczekując pomocy z fizyki czy matematyki. W Brainly co godzinę pojawia się ok. 10 tys. pytań. Potencjał jest duży.

Serwis powstał w Krakowie w 2009 roku i okazał się prawdziwym hitem. Dziś  dostępny jest aż w 37 krajach w 12 wersjach językowych.. W Polsce serwis działa pod nazwą Zadane.pl, a np. w Rosji pod nazwą Znanija.com. Według oficjalnych informacji z serwisu na całym świecie korzysta łącznie ponad 30 mln unikalnych użytkowników. Taki wynik może budzić szacunek. Według wielu ekspertów formuła pytań i odpowiedzi, na której oparty jest serwis, mocno przyczyniła się do tak spektakularnego sukcesu. To formuła bardzo preferowana przez Google, a to przekłada się na dobre pozycjonowanie.

Serwis z Krakowa szybko zaczął zyskiwać na popularności. Pierwszym milionem użytkowników mógł pochwalić się już po 6 miesiącach od rozpoczęcia działalności. Po roku do serwisu zapukali pierwsi prywatni inwestorzy. Wtedy udało się pozyskać ok. 1,5 mln zł, dzięki którym firma zainwestowała w rozwój platformy na arenie międzynarodowej. Widać wyraźnie, że na tym nie koniec.

Fundusze General Catalyst Partners oraz Runa Capital iLearn Capital i Point Ninie wyłożyły właśnie 9 mln dolarów, czyli prawie 30 mln zł. Niestety nie wiadomo za jaką część udziałów.  

– Priorytetem jest dla nas amerykański rynek i bardzo cieszy nas fakt, że znaleźliśmy właśnie amerykańskich inwestorów. Rynek polski jest dla nas równie ważny i tu też będziemy stawiać na rozwój i ulepszanie usług. Na ten cel w pierwszej kolejności przeznaczone będą pozyskane fundusze. Oprócz tego planujemy mocno doinwestować naszą krakowską siedzibę, jak również otwieramy biuro w Nowym Jorku. Warte podkreślenia jest, że  będziemy rekrutować najlepszych fachowców z branży IT i mobile do naszego polskiego biura – mówi Jakub Piwnik, PR i marketing manager w Brainly.com.

Serwis mocno inwestuje w rozwój. Generowanie przychodu nie jest dla firmy jeszcze najważniejsze.

– Stawiamy na rozwój marki na całym świecie. Jeszcze nie myślimy o monetyzacji. Idea Brainly jest prosta. Wierzymy w darmową platformę edukacyjną – dodaje Jakub Piwnik.

Konsekwencja w budowaniu pozycji na rynku może budzić podziw, podobnie jak dynamika samej ekspansji. Pozyskanie finansowania przez krakowską firmę można rozpatrywać w kategoriach sporego sukcesu. Wiele wskazuje na to, że pomysł twórców serwisu ma szansę się zrealizować. Oczywiście, pod warunkiem że ideę podzielą inwestorzy, którzy nie zaczną zbyt szybko oczekiwać krociowych zysków.

Marcin Gawęda

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


One Response “Polski serwis Brainly pozyskał 30 mln zł”

  1. Edyta2740
    17 października 2016 at 17:39

    Dobrze, że portal dostał dofinansowanie, a co za tym idzie szansę na rozwój. Jest bardzo użyteczną platformą, która pomaga ogromnej ilości uczniów na całym świecie. Wszystko to brzmi sielankowo, dlatego mam nadzieję, że słowa Jakuba Piwnika nie oznaczają, iż w przyszłości zostanie jednak wprowadzona monetyzacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

53 − = 46

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl