Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

POLSKI RZĄD NISZCZY POLSKIE FIRMY MONOPOLIZUJĄC RYNEK PALIW PŁYNNYCH


paliwa
Nowelizacja prawa energetycznego, które miało uderzyć w szarą strefę w obrocie paliwami, zniszczy firmy handlujące paliwami w Polsce. Wszystko przez to, że na mocy tej ustawy przedsiębiorcy z tego sektora będą musieli wpłacić 20 mln zł zabezpieczenia na poczet niezapłaconych podatków. 

Dla przedsiębiorców sprawa jest jasna: to faworyzowanie dużych polskich firm, jak ORLEN i LOTOS oraz kilku wielkich korporacji zagranicznych. Ustawodawca z góry zakłada, że każdy mniejszy polski przedsiębiorca jest przestępcą, dlatego rząd łaskawie nakłada kaucję w wysokości 20 milionów.

W domyśle ustawy należy interpretować to tak: Polaku nie handluj paliwami bo Cię zniszczymy! Jeśli wpłacisz kaucję 20 milionów, to jej zwrot nastąpi po przeprowadzeniu kontroli podatkowej wszystkich podmiotów gospodarczych, z którymi handlowałeś. Jeśli jeden z podmiotów będzie nieuczciwy, zastosujemy odpowiedzialność solidarną w myśl, której kaucja przejdzie na skarb państwa.
Nowelizacja Prawa energetycznego weszła w życie 2 września. Zapisano w niej, że wszyscy handlujący LPG będą musieli wpłacić po 10 mln zł od koncesji tytułem zabezpieczenia na poczet przyszłych, potencjalnie niezapłaconych podatków. Dla handlujących tym paliwem najczęściej oznacza to obowiązek wpłaty 20 mln zł, bo konieczne jest posiadania odrębnych zezwoleń na import i mieszanie gazów, a tak najczęściej powstaje w Polsce LPG, którym handlują drobni przedsiębiorcy
.
Stracą również tankujący gaz i kupujący go do kuchenek. Butla LPG kosztuje w Polsce średnio 30 zł. W Niemczech od 20 do 30, ale euro. Te niskie ceny zawdzięczamy głównie rozdrobnieniu i silnej konkurencji pomiędzy 84 importerami tego paliwa. Wszystko jednak się zmieni, kiedy na rynku zostanie tylko PKN ORLEN, LOTOS i kilka zagranicznych korporacji, bowiem wielkie korporacje będą dowolnie kształtować ceny i nie jest wykluczone, że już wkrótce za litr LPG będziemy płacić po 3 zł, a przecież jeszcze nie dawno to było 1,8 zł.
Pod sztandarem walki z oszustwami podatkowymi, polski rząd monopolizuje rynek paliw, bo polski przedsiębiorca w oczach pokrętnej logiki rządu to krętacz, spekulant i złodziej, bo każdy pijak to złodziej…

Według przepisów przedsiębiorcy 2 grudnia 2016 stracą koncesję na obrót gazem, bo do 3 grudnia przedsiębiorcy musieliby wpłacić zabezpieczenie finansowe – kaucję. Problem tylko w tym, że ustawa ciągle jeszcze nie doczekała się nawet projektu przepisów wykonawczych, które są konieczne do prawidłowego jej funkcjonowania, a Prezes Urzędu Regulacji Energetyki pozbawiony jest możliwości rozpoznawania nowych spraw o udzielenie koncesji. Oznacza to, że postępowania administracyjne o udzielenie koncesji zostaną umorzone lub nie zostaną zakończone w terminie, zaś przedsiębiorcy ubiegający się o nie będą musieli wstrzymać się z wykonywaniem działalności koncesyjnej. Biorąc pod uwagę, że postępowanie w sprawie o udzielenie koncesji trawa średnio około 3 miesięcy, to ich wydanie przez URE nastąpi dopiero w marcu 2017 roku. Czyli mamy do czynienia z celowym działaniem rządu na szkodę polskich przedsiębiorców.

W mediach można przeczytać, że polski rząd będzie współfinansować budowę fabryki silników Mercedesa na podobnych zasadach, jak wsparł niemiecką fabrykę Volkswagena we Wrześni.
Pozostaje pytanie: dlaczego polski rząd wspiera wyłącznie zagranicznych inwestorów dotacjami, ulgami podatkowymi i innymi grantami, a z zaciekłością niszczy polskich przedsiębiorców?
Artykuł napisał portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


One Response “POLSKI RZĄD NISZCZY POLSKIE FIRMY MONOPOLIZUJĄC RYNEK PALIW PŁYNNYCH”

  1. Edyta2740
    17 października 2016 at 17:30

    Niestety artykuł pokazuje, że nasz rząd nie sprzyja polskim spółkom ani interesom obywateli. Woli skupiać się na finansowaniu inwestorów zza granicy, a rodakom podnieść ceny i zniechęcić ich do handlu LPG. Możliwe, że wiele przedsiębiorców wycofa się z branży ze strachu przed kolosalnymi stratami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

41 − = 33

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl