Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Polska właśnie zadłużyła się na aż 30 lat. To nowy rekord. Inwestorzy świetnie na tym zarobiąPolski rząd sprzedał dziś 30-letnie obligacje skarbowe – “najdłuższe” w historii. Za wszystkie te papiery będzie co roku wypłacać łącznie 84 mln zł.
Termin wykupu obligacji to kwiecień 2047 roku. Polska sprzedała już kiedyś obligacje 30-letnie – w 2007 roku – ale wtedy termin wykupu był o cztery miesiące krótszy od tych zaoferowanych na dzisiejszej aukcji.

Rząd zebrał z dzisiejszego przetargu 2,108 mld zł, ale chętnych miał na więcej – popyt wyniósł 2,544 mld zł. 30-latki mają rentowność na poziomie 4,3 proc. Takie długoterminowe obligacje kupują zwykle fundusze emerytalne albo ubezpieczyciele.

Inwestorzy, którzy kupili te obligacje, będą teraz od Ministerstwa Finansów dostawać co roku odsetki – to tak zwany kupon. W tym przypadku to 4 proc. Przy wartości nominalnej obligacji 1000 zł, za każdy papier inwestor co roku będzie dostawać 40 zł. Pierwsza taka wypłata nastąpi 25 kwietnia. To oznacza, że do 2047 roku, co roku Polska na wszystkie te obligacje będzie wypłacać łącznie 84 mln zł. No a na koniec będzie musiała je wykupić.

Ministerstwo Finansów napisało w komunikacie, że nowe obligacje 30-letnie spotkały się z dużym zainteresowaniem inwestorów i zapowiedziało, że będzie się starać oferować takie papiery “w miarę regularnie, w zależności od zgłaszanego popytu”.

Poza 30-latkami, rząd sprzedał dziś obligacje hurtowe pięciu serii, z terminami wykupu w 2019, 2022 (dwie serie), 2026 i 2027 roku. Łączna wartość wyniosła 7 mld zł, popyt był na 12,86 mld zł.
Po dzisiejszym przetargu resort finansów podał, że sfinansował niemal połowę potrzeb pożyczkowych na ten rok. “Sfinansowane mamy 43 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych, co pozwala nam ze spokojem obserwować rozwój sytuacji geopolitycznej na świecie i elastycznie reagować na sytuację rynkową” – napisał w komunikacie wiceminister Piotr Nowak.
Źródło: next.gazeta.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

80 − 78 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl