Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Polska się zadłuża, a w Czechach nadwyżka budżetowa


W Polsce toczy się dyskusja na temat tego, skąd biorą się dobre wyniki budżetu. To, co osiągnęli jednak Czesi, zostawia nas daleko w tyle w tej „konkurencji”. Nasi południowy sąsiedzi mają już większą nadwyżkę w finansach publicznych niż Niemcy.

Kliknij, aby przejść do interaktywnego wykresu

Kliknij, aby przejść do interaktywnego wykresu (SpotData)

W ciągu czterech kwartałów do czerwca Czechy miały średnie saldo finansów publicznych na poziomie niemal 1,2 proc. PKB. Tym samym wyprzedziły pod tym względem Niemcy, które już od wielu lat utrzymują nadwyżkę w finansach publicznych, za co zresztą są mocno krytykowane przez anglosaskich ekonomistów. Dla porównania, Polska ma już wyraźnie gorsze saldo niż Czechy i Niemcy, a negatywna różnica między nami a Czechami jest najwyższa od 2010 r.

Wyniki fiskalne Czechów nie budzą tak dużych emocji jak Niemców, ponieważ czeska gospodarka nie ma istotnego wpływu na wyniki całej UE. Ale Czechy są często traktowane jako punkt odniesienia dla Polski. Ze względów geograficznych i ekonomicznych są często uznawane przez analityków i inwestorów jako element tego samego koszyka co Polska, ale są bardziej rozwinięte i stabilne (mają znacznie wyższy PKB per capita i rating). Międzynarodowy Fundusz Walutowy już zalicza Czechy do grupy państw rozwiniętych.

Skąd tak dobry wynik fiskalny Czech? Jest kilka powodów. Pierwszy to koniunktura – czeska gospodarka po kilku latach stagnacji zaczęła od dwóch lat notować bardzo solidne tempo rozwoju. W ostatnich dwóch latach Czechy notowały średnio wyższe tempo wzrostu niż Polska, mają też najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Drugi powód dobrych wyników budżetu to konserwatywne nastawienie społeczeństwa i polityków. W kampanii wyborczej do parlamentu, lider sondaży i w końcu zwycięzca wyborów Andrej Babisz obiecywał, że nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na obniżenie długu publicznego. Wyborcom się to bardzo podobało. Pod tym względem Czechy są bardziej „niemieckie” niż „środkowoeuropejskie”. Źródła tych różnic leżą zapewne dużo głębiej niż w bieżących zjawiskach ekonomicznych.

Autor:
—–
Źródło:

bankier

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 4 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl