Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

POLSKA CZECHY PODATKI ZUS OPŁATY


 

  W mediach pojawiło się dużo niesolidnych informacji na temat prowadzenia biznesu w Czechach. Z publikacji mediów różnych źródeł wynika, że czeski urząd skarbowy to liberalna instytucja, która na lewo i prawo rozdaje pieniądze czeskich podatników.

Jaki jest stan faktyczny?

Czechy: założenie spółki z o.o.  4.700 PLN

Polska: założenie spółki z o.o. 2.000 PLN

Czechy: gotowa spółka z o.o. bez VAT EU 5.500 PLN

Polska:  gotowa spółka z o.o.  bez VAT EU 2.500 PLN

Czechy: gotowa spółka z o.o. z VAT EU  17.000 PLN

Polska:  gotowa spółka z o.o. z VAT EU 5.000 PLN

Opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej:

Czechy: księgowość  450 PLN (za miesiąc)

Polska: księgowość 500 PLN (za miesiąc)

Czechy: Wirtualne Biuro  200 PLN (za miesiąc)

Polska: Wirtualne Biuro  100 PLN (za miesiąc)

 Podatki:

Czechy: Stawka VAT: 10%, 15%, 21%

Polska:  Stawka VAT: 5%, 8%, 23%

Czechy: Stawka PIT,CIT: 15%, 22%

Polska:  Stawka PIT,CIT: 18%, 32%, 19%

Kwota wolna od podatku:

Czechy: brak

Polska: 3091 PLN

Zwolnienia z VAT:

Czechy: 160.000 PLN

Polska:  150.000 PLN

ZUS: 

Czechy: ok 650 PLN

Polska:  ponad 1000 PLN

Odliczenie kosztów eksploatacji samochodów:

Czechy: 100%

Polska:  50%

 Z analizy wynika, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce i Czechach jest na zbliżonym poziomie fiskalnym, a koszty prowadzenia działalności podobne.

Zgodnie z przepisami podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) płaci się przede wszystkim w tym kraju, w którym jest się rezydentem podatkowym. Oznacza to, że na terenie danego państwa spędzamy większą część roku kalendarzowego lub mieści się w nim nasze centrum interesów życiowych (dom, rodzina, praca). O tym, w którym kraju należy płacić podatki, decyduje jego wewnętrzne prawo, modyfikowane umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska zawarła takie umowy z 92 państwami, w tym ze wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Polacy obchodzą powyższe przepisy, prowadząc firmę w np. Czechach w formie tzw. zakładu, czyli na terenie danego kraju mają stałą placówkę, siedzibę, filię, biuro, warsztat lub fabrykę. Wówczas zyski przypisane do tego “zakładu” powinny zostać opodatkowane w kraju, w którym się on znajduje.

Największą szanse na prowadzenie działalności w Czechach mają wolne zawody jak informatycy, graficy, przedstawiciele handlowi oraz e-sklepy. Natomiast Lekarze, prawnicy, księgowi mają problem z przeniesieniem działalności, ze względu na obowiązek uznania kwalifikacji i obowiązek zdania egzaminu z języka czeskiego.

Firmy oferujące przeniesienie działalności do Czech, często narażają swoich klientów na kontrolę urzędu skarbowego, która może się zakończyć oskarżeniem o oszustwa podatkowe i koniecznością zapłaty podatków wstecz wraz z zaległymi odsetkami.

Reasumując:

wystarczyło, że obecna władza zapowiedziała podwyżki podatków dla ludzi zarabiających kilka tysięcy złotych miesięcznie i likwidację tzw. liniówki, aby zainteresowanie tematem przeniesienia firmy do Czech wzrosło wielokrotnie.

Polscy podatnicy zostali wystraszeni przez ministra Zbigniewa Ziobrę odbieraniem majątków, konfiskatą rozszerzoną, zobowiązaniami solidarnymi, 25 letnią karą pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe, a także przerażeni są bezprawiem urzędników skarbowych, według których przedsiębiorca to złodziej.

Czechy zapewniają “święty spokój” i to jest powodem, dla którego przenosimy nasze firmy do Czech. Polski rząd powinien pamiętać, że dziś polscy przedsiębiorcy nie są, tak jak kiedyś chłopi pańszczyźniani, przypisani do jednego systemu podatkowego i tych wszystkich przepisów, które polskie rządy utrzymują, a których nie ma w innych krajach.

PL PORTAL PL

Artykuł napisał portal: www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 4 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl