Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Polska atrakcyjna? 100 tys. cudzoziemców złożyło wnioski o zezwolenia na pobyt w Polsce


Urząd do Spraw Cudzoziemców informuje, że ponad 100 tys. osób złożyło w tym roku wnioski o zezwolenia na pobytw Polsce. Dla porównania – w całym 2015 roku złożono ich 108 tys. Prośbę najczęściej kierują obywatele Ukrainy.

www.gotowespolki.pl.png

Dla porównania w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2016 r. wnioski o zezwolenia na pobyt złożyło 73 tys. cudzoziemców, a w tym samym okresie 2015 r. – 55 tys. osób. W tym roku zauważalny jest więc wzrost liczby postępowań odpowiednio o 40 w stosunku do 2016 r. i 86 proc. w stosunku do 2015 r.

Oprócz 66 tys. obywateli Ukrainy, najwięcej wniosków złożyli obywatele Białorusi (5 tys.), Indii (4 tys.), Chin (3,5 tys.) oraz Wietnamu (3 tys.). Zdecydowana większość – 87 proc. spraw dotyczy zezwoleń na pobyt czasowy, uprawniających do przebywania w Polsce do 3 lat. Cudzoziemcy uzasadniają swoje wnioski głównie chęcią podjęcia pracy.

Cudzoziemcy, którzy chcą zamieszkać w Polsce (przez okres dłuższy niż zezwala na to wiza) mogą ubiegać się o odpowiednie zezwolenie w urzędach wojewódzkich. W tym roku najwięcej wniosków wpłynęło do Wojewody Mazowieckiego – 34 tys., Wojewody Dolnośląskiego – 10 tys., Wojewody Małopolskiego – 9,5 tys. oraz Wojewody Wielkopolskiego – 9 tys.

W połowie lipca MSWiA zapowiedziało zwiększenie środków na obsługę cudzoziemców. Wojewodowie otrzymają dodatkowe 42 mln zł na usprawnienie obsługi obcokrajowców.

Aktualne dane dot. imigracji do Polski można śledzić na portalumigracje.gov.pl.

Autor:
Źródło:

pap/interia

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

75 + = 83

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl