Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

W Polsce jest ponad 1 mln bezrobotnych


6,6 proc. wyniosła w listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego i w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniła się – poinformował w piątek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,7 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (11,6 proc.).

MRPiPS zaznaczyło w komunikacie, że w listopadzie stopa bezrobocia była niższa o 1,6 pkt. proc. niż przed rokiem (w analogicznym miesiącu). Liczba bezrobotnych w końcu listopada 2017 roku wyniosła 1,06 mln osób i w porównaniu do końca października 2017 roku spadła o 0,5 tys. osób. Resort zwrócił uwagę, że w analogicznym okresie ubiegłego roku (październik 2016 – listopad 2016) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 5,7 tys. osób (o 0,4 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w listopadzie 2017 r. wyniosła 128,3 tys. “W porównaniu z ostatnimi latami to najwyższa liczba zgłoszonych ofert w tym miesiącu. Była ona o 17,9 tys., czyli o 16,2 proc. wyższa niż w listopadzie 2016 r., o 39,9 tys., tj. o 45,2 proc. wyższa niż w listopadzie 2015 r. oraz o 59,2 tys., tj. o 85,7 proc. wyższa niż w listopadzie 2014 r.” – podkreśliło ministerstwo rodziny i pracy.

W listopadzie br. spadek stopy bezrobocia (o 0,1 punktu procentowego) odnotowano w 3 województwach: dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim. W 4 województwach: lubelskim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim wskaźnik natężenia bezrobocia wzrósł o 0,1 punktu procentowego. W pozostałych 9 województwach natężenie bezrobocia w stosunku do października br. nie uległo zmianie.

Wiceminister powiedział, że najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,7 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (11,6 proc.).

Szwed zaznaczył, że w listopadzie urzędy korzystają jeszcze ze środków na aktywizację bezrobotnych. “Listopad jest dobry, jeśli chodzi o planowanie działań aktywizacyjnych. Te działania jeszcze w listopadzie funkcjonują. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w grudniu. Najczęściej w tym miesiącu występuje wygaszanie prac ze środków aktywizacji bezrobotnych” – mówił.

Zwrócił uwagę, że stopa bezrobocia jest niższa od tej planowanej w budżecie na koniec 2017 roku. (7,2 proc.). “To jest duży spadek” – dodał.

Z kolei GUS podał, że w końcu III kwartału było 131,2 tys. wolnych miejsca pracy, czyli o 35,7 tys. więcej, niż w analogicznym okresie 2016 r. W porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku liczba wolnych miejsc pracy była wyższa o 35,7 tys., tj. o 37,4 proc.

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

71 − = 61

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl