Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Polacy emigrują z krainy Ziobry i Morawieckiego na potęgę


Dobra sytuacja w gospodarce i wzrost transferów społecznych nie zniechęciły rodaków do opuszczania kraju. Mimo decyzji o jej wyjściu z UE niemal 70 tys. nowych osób wybrało w 2016 r. kierunek na Wielką Brytanię.

Polacy ruszyli na Wyspy, by zdążyć przed brexitem

Dziennik Gazeta Prawna

Liczba rodaków przebywających za granicą ponad trzy miesiące wzrosła w ubiegłym roku o 118 tys., do 2 mln 515 tys. – wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego.

– To między innymi efekt dobrej koniunktury na Zachodzie, dzięki której jest tam stosunkowo łatwo o pracę. Polacy wyjeżdżają, ponieważ wynagrodzenia w innych krajach Wspólnoty są wyższe niż w Polsce – mówi prof. Irena Kotowska ze SzkołyGłównej Handlowej.

Według obliczeń GUS ok. 80 proc. polskich emigrantów, a więc ponad 2 mln osób, przebywa za granicą od co najmniej roku. Z ostatniego spisu powszechnego wynika, że dominują wśród nich ludzie młodzi. Zakładają tam rodziny, a z tych związków rodzą się dzieci.

– Te osoby, które pozostawiły swoje rodziny w kraju, sprowadzają je do siebie. Ma to wpływ na statystykę emigrantów – twierdzi dr Agata Zygmunt z Uniwersytetu Śląskiego. Jej zdaniem wzrost liczby polskich emigrantów może się też wiązać z brexitem. Jak wynika z szacunków GUS, liczba Polaków w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ubiegłym roku o 68 tys., do 788 tys. – Ten wzrost mógł być spowodowany tym, że część rodaków mogła sformalizować swój pobyt na Wyspach z nadzieją, że to im się przyda w uzyskaniu odpowiedniego statusu prawnego, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską – uważa dr Zygmunt.

Zdaniem prof. Henryka Domańskiego, socjologa z Polskiej Akademii Nauk, wyjeżdżają przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem.

– Mało jest dla nich pracy zgodnej z ich kwalifikacjami. Aby zarabiać, często muszą podejmować się u nas zajęć, które nie wymagają dyplomu wyższej uczelni. Dlatego część osób wybiera wyjazd z granicę, bo tam widzi dla siebie i swoich dziecilepsze perspektywy – twierdzi profesor. Dodaje, że ci, którzy udają się na Zachód, liczą na to, że jeśli nawet będą początkowo wykonywać prace niezwiązane ze swoimi kwalifikacjami, to z czasem może się to zmienić. I wtedy kariera zawodowa stanie przed nimi otworem. – Inaczej mówiąc, wyjeżdżają, bo to im się bardziej opłaca niż praca w Polsce – podkreśla prof. Domański.

Natomiast prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu uważa, że wśród emigrantów dużo jest także osób nie tylko po studiach, ale również po różnych szkołach ponadgimnazjalnych. – Jednym z powodów jest to, że poprawę sytuacji gospodarczej mamy przede wszystkim w dużych aglomeracjach. W mniejszych miastach i na wsi tego nie widać. Tam nadal jest trudno o pracę. Młodzi ludzie wyjeżdżają więc albo do naszych dużych miast, albo za granicę – ocenia Jończy.

Do emigracji zachęcają nie tylko duże różnice w wynagrodzeniach, ale również większe na Zachodzie niż w Polsce ułatwienia w opiece nad dziećmi, w życiu codziennym i funkcjonowaniu administracji.

Eksperci są zgodni, że duża liczba emigrantów osłabia możliwości naszej gospodarki. Tego ubytku nie rekompensuje nawet ok. 16 mld zł, jakie przysyłają co roku swoim rodzinom w kraju.


Polacy ruszyli na Wyspy, by zdążyć przed brexitem… /©Glowimages

Janusz K. Kowalski

17.10.2017

Emigracja nie słabnie. W Norwegii żyje już ponad 85 tys. Polaków

W ubiegłym roku z Polski wyemigrowało prawie 120 tys. osób. Na koniec 2016 r. poza granicami przebywało 2,5 mln Polaków – podał GUS.

Z informacji GUS o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski wynika, że w latach 2004 – 2016 poza granicami Polski przebywało czasowo około 2,5 mln mieszkańców naszego kraju, tj. o 118 tys. (4,7 proc.) więcej niż w 2015 roku.

W Europie w 2016 r. przebywało około 2,2 mln osób, przy czym zdecydowana większość – około 2,1 mln – w krajach członkowskich UE. Liczba ta zwiększyła się o 113 tys. w stosunku do 2015 roku.

Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys.), Niemczech (687 tys.), Holandii (116 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.).

Z danych GUS wynika, że w 2016 r. odnotowano znaczący wzrost liczby Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, czyli w głównych krajach docelowych emigracji z Polski w ostatnich latach. W przypadku Wielkiej Brytanii w porównaniu do 2015r. odnotowano wzrost o 68 tys. (9,4 proc.), z kolei w Niemczech liczba przebywających Polaków zwiększyła się o 32 tys. (ok. 5 proc.).

Wzrost liczby przebywających czasowo Polaków zaobserwowano również w innych krajach UE – Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Irlandii i Szwecji. Niewielki spadek liczby emigrantów z Polski w stosunku do roku poprzedniego odnotowano natomiast w Hiszpanii i Włoszech.

Jednocześnie nastąpił dalszy wzrost liczby osób, zameldowanych na stałe w Polsce, a przebywających przez okres powyżej 3 miesięcy w krajach europejskich nienależących do UE – najwięcej w Norwegii, gdzie w 2016r. przebywało 85 tys. Polaków.

Szacuje się, że około 80 proc. czasowych emigrantów z Polski przebywa za granicą co najmniej 12 miesięcy; osoby te zaliczane są do emigrantów długookresowych.

GUS zaznaczył, że wyniki szacunku opracowanego przez GUS pokazują przede wszystkim trend oraz kierunki wyjazdów Polaków i nie powinny być traktowane jako “twarde” dane, a jako wartości przybliżone. “Szacunek jest utrudniony ze względu na różne systemy ewidencjonowania przepływów migracyjnych istniejące w poszczególnych krajach, oraz różną dostępność danych o migracjach” – podkreślono w raporcie. (PAP Kurier)

Autor:
—-
Źródło:

Dziennik Gazeta Prawna

Polub Plportal.pl:


One Response “Polacy emigrują z krainy Ziobry i Morawieckiego na potęgę”

  1. 3 grudnia 2018 at 10:40

    I długo to się nie zmieni. Polacy wyjeżdżają, inni przyjeżdżają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 3

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl