Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Polacy coraz hojniej obdarowują fundacje. Rekordowa kwota z „jednego procenta”


Polacy coraz chętniej wspierają organizacje pożytku publicznego. W tym roku Ministerstwo Finansów zanotowało pokaźny wzrost popularności tzw. „jednego procenta”, czyli możliwości przekazania części swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej fundacji czy stowarzyszenia. Rekordzistka zebrała aż 166 mln zł. Na liście najchętniej wybieranych organizacji znalazły się też m. in. WOŚP i fundacja powiązana z o. Rydzykiem
Na liście najhojniej obdarowywanych OPP znajdują się przede wszystkim fundacje wspierające osoby niepełnosprawne
0
761 mln zł, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej przekazali podatnicy na różnego rodzaju organizacje pożytku publicznego (OPP), rozliczając się z fiskusem za 2017 r. Dotychczas wzrosty sięgały jedynie 3-4 proc. Przekazać 1 proc. na wybrany przez siebie cel zdecydowało się 14,1 mln płatników – dla porównania, w ubiegłym roku było to 13,6 mln osób.

Większa suma może wynikać m. in. z coraz pokaźniejszych zarobków Polaków. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że dzielący się podatkiem z OPP przekazał średnio 54 zł, czyli o 5 zł więcej niż w rozliczeniach za 2016 r.

Przeczytaj także: Jakie nowe podatki zapłacimy w 2019 r.?

Najwięcej pieniędzy z „jednego procenta”, podobnie jak w zeszłych latach, otrzymała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Na jej konto wpłynęło 166 mln zł. Skąd taka popularność? Prowadzi ona subkonta, na które można oddawać swój 1 proc. podatku dla konkretnych, chorych dzieci. Nie zmieniły się też organizacje zajmujące drugie i trzecie miejsce – odpowiednio Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (37 mln zł) oraz Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (ponad 36 mln zł).

Dalej znalazły się kolejno: Fundacja Seniora (13,9 mln zł), Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba (9,7 mln zł), Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (8,7 mln zł), Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej (8,2 mln zł), Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia (8,1 mln zł), Fundacja Studencka „Młodzi – młodym” (7,9 mln zł) i Fundacja Dzieciom Pomagaj (7,7 mln zł).

Kto dostał mniej niż złotówkę?
Oznacza to, że cztery pierwsze OPP na tej liście zebrały prawie 253 mln zł, czyli 1/3 całej zebranej kwoty z 1-procenta podatku PIT. Środki otrzymały ogółem 8682 organizacje, jednak nie każda może poszczycić się takim sukcesem. Na przykład na rzecz Fundacji Sportowy Diament trafiło 1,20 zł, a do Stowarzyszenia Historycznego Legionów Polskich i Mazurka Dąbrowskiego zaledwie 10 groszy.

Wysoko na liście znalazła się też Fundacja Nasza Przyszłość założona przez redemptorystów. To m. in. przy jej pomocy swoje pomysły realizuje o. Tadeusz Rydzyk. Na jej koncie znalazło się 4,3 mln zł.
Źródło: Forbes

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 2 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl