Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Po kryzysie pandemicznym koszt benzyny w Wielkiej Brytanii osiągnął najwyższy poziom od 2013 roku


Cena litra benzyny wzrosła o prawie 20 pensów od listopada, gdy gospodarka otworzyła się po lockdownie.

Według badań organizacji The Automobile Association koszt litra benzyny wzrósł o prawie 20 pensów od listopada i osiągnął najwyższy poziom od 2013 roku.

Organizacja powiedziała że średnia cena paliwa na stacjach benzynowych w Wielkiej Brytanii wynosi teraz powyżej 133 pensów za litr, w porównaniu z ceną 114 pensów z jesieni. Cena diesela również wzrosła, dane pokazują że cena za litr wzrosła z 117,20 pensów w połowie listopada do 135,74 pensów w niedzielę.

Ten najwyższy od ośmiu lat poziom został osiągnięty gdy w całej Anglii i Walii rozpoczyna się sezon wakacyjny i wiele rodzin przygotowuje się do wyjazdów do ośrodków wypoczynkowych w Wielkiej Brytanii. RAC Limited powiedział że ma to doprowadzić do „niespotykanego do tej pory poziomu natężenia ruchu”.

Badanie przeprowadzone wśród 2,500 kierowców wykazało, że duża ich liczba zarezerwowała wczasy w West Country, Szkocji, Yorkshire, Krainie Jezior i Anglii Wschodniej.

Ponad połowa przyznała, że wybiera się w podróż na odległość większą niż 241 km od domu, a jedna trzecia osób, które spędzały wakacje w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku, stwierdziła, że w tym roku pojedzie jeszcze dalej.

Rzecznik RAC Rod Dennis powiedział: „Za niecałe dwa tygodnie w szkołach rozpoczną się letnie wakacje, to drugie już lato z rzędu które spędzimy w kraju, co będzie oznaczać, że miliony z nas będą polegać na samochodach aby dostać się gdziekolwiek chcemy”.

Nasze badania pokazują, że podczas gdy większość ludzi poczyniła już swoje plany, jeśli zgodnie z oczekiwaniami, ograniczenia w podróżowaniu ograniczą liczbę osób decydujących się na zagraniczne wakacje, wówczas liczba osób rezerwujących wycieczki w ostatniej chwili w Wielkiej Brytanii poszybuje w górę potęgując to co według nas już teraz jest wzmożonym ruchem na drogach”.

Ceny benzyny gwałtownie spadły w zeszłym roku, gdy pandemia przybrała na sile, a światowy popyt na ropę naftową spadł do najniższego poziomu od 25 lat.

Dane AA pokazują, że w maju ubiegłego roku cena litra benzyny spadła do 106,48 pensów nie przekraczając ceny 115 pensów za litr przez resztę roku.

Jednak gdy gospodarki otworzyły się, popyt doprowadził do wzrostu ceny ropy i AA powiedział że ceny benzyny i diesela wzrastały przez 32 kolejnych tygodni. Wzrost cen benzyny dodał 10,45 funta do kosztów napełniania 55l-samochodu takiego jak Ford Focus.

Luke Bosdet, rzecznik cen paliw AA, powiedział: „Rosnące ceny na stacjach paliw nadal osuszają budżet rodzinny i budżet przeznaczony na inne wydatki konsumpcyjne”.

Rodzina z dwoma samochodami na benzynę wydałaby w listopadzie około 230 funtów na paliwo, gdyby blokady Covid nie zniechęcały do podróży. Teraz miesięczny koszt tankowania ich pojazdów wynosi ponad 265 funtów”.

Bosdet powiedział, że ceny rynkowe wydawały się ściśle podążać za cenami ropy, a te pozostawały stabilne przez trzy tygodnie, więc być może osiągnęły plateau.

Jednakże, powiedział on, że kierowcy muszą liczyć się z innymi podwyżkami kosztów w nadchodzących miesiącach.

Przejście na benzynę E10, która ma niższą emisję, może spowodować wzrost cen o 0,2 pensa na litrze i nieznacznie obniżyć zużycie paliwa. Ponadto wprowadzane i rozszerzane są strefy ultra niskiej emisji (Ulez).

Pojawiają się nowe naciski finansowe wpływające na koszty podróży samochodem, zwykle związane z redukcją emisji CO2 i zanieczyszczeń w miastach” – powiedział Bosdet.

Dla większości wpływ ten jest niewielki, zwłaszcza jeśli uwzględni się ogólną zmienność cen paliw. Dla innych jest to potencjalnie druzgocące, zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem samochodu o niskich dochodach, mieszkającym lub pracującym w strefie Ulez lub czystego powietrza gdzie dzienne opłaty zmiotą cię z drogi jeśli nie masz funduszy na zmianę samochodu”.

Autor: Hilary Osborne / tłum. Eryk Mórawski

Źródło: https://www.theguardian.com/money/2021/jul/16/cost-of-petrol-in-uk-hits-highest-level-since-2013-after-pandemic-slump

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl