Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

PMI dla polskiego przemysłu. Zatrudnienie spada najszybciej od dekady


Zatrudnienie w polskim przemyśle spada najszybciej od października 2009 roku. Nastroje menedżerów ciągle są kiepskie, a obrazujący je indeks PMI jest już piętnasty miesiąc z rzędu pod kreską.

Indeks PMI dla polskiego przemysłu spada i to mocniej od prognoz. Przyjmuje wartość 47,4 pkt wobec 48 pkt odnotowanych miesiąc wcześniej. To negatywne zaskoczenie. Analitycy prognozowali poprawę – szacowali, że indeks wzrośnie do 48,3 pkt.

Punktowa ocena indeksu powstaje na bazie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów kilkuset przedsiębiorstw przemysłowych. Na ich podstawie przewiduje się, czy dla kluczowego z punktu widzenia całej gospodarki sektora idą lepsze czy gorsze czasy. Odczyt powyżej granicy 50 pkt oznacza rozwój w sektorze przemysłowym. Poniżej – pogarszającą się sytuację i sugeruje nadchodzącą recesję. Niestety pod kreską jesteśmy już piętnasty miesiąc z rzędu.

 

 

 

 

Tak długi okres negatywnych odczytów indeksu PMI dla polskiego przemysłu odnotowano ostatnio w latach 2012-2013.

Styczniowe wyniki badań PMI przeprowadzonych przez IHS Markit wykazały spadek produkcji, nowych zamówień, aktywności zakupowej polskich producentów oraz nowych miejsc pracy w sektorze. Poziom zatrudnienia obniżył się w najszybszym tempie od października 2009 roku, a tempo spadku kontraktów eksportowych przyspieszyło po spowolnieniu odnotowanym pod koniec zeszłego roku.

Do tego prognozy polskich przedsiębiorców odnośnie przyszłej produkcji ponownie uległy poprawie, lecz wciąż były relatywnie słabe.

Z raportu IHS Markit wynika m.in., że liczba nowych miejsc pracy gwałtownie spadła (najszybciej od października 2009). Sytuacja na rynku pracy w sektorze pogorszyła się 14 raz w ciągu ostatnich 16 miesięcy. Tymczasem aktywność zakupowa producentów zmniejszyła się w najwolniejszym tempie od czerwca.

W styczniu presja kosztowa była wciąż słaba. Koszty produkcji wzrosły najwolniej od trzech lat, a ceny wyrobów gotowych zwiększyły się w najszybszym tempie od pięciu miesięcy (tempo to było bliskie średniej z badań długoterminowych).

Prognozy polskich firm przemysłowych odnośnie nadchodzącego roku były w styczniu najlepsze od ośmiu miesięcy. Mimo to optymizm pozostał słabszy niż trend obserwowany od 2012, kiedy powstał wskaźnik dla tej zmiennej.

Autor: DAMIAN SŁOMSKI

Źródło : money.pl

 

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl