Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Płaca minimalna w Rosji


placa
Trend na zwiększanie płacy minimalnej dotyczy nie tylko naszego kraju, podobnie dzieje się w Rosji.

Z początkiem bieżącego roku płaca minimalna w Rosji wzrosła tylko o cztery procent i wynosiła 6204 ruble. O podobną wartość zwiększyły się minimalne dochody Rosjan przed rokiem. Obecnie Duma Państwowa, nie oglądając się na kondycję finansową państwa, zafundowała wzrost tej płacy o około dwadzieścia jeden procent do poziomu 7500 rubli. Zmiany wprowadzone będą od pierwszego lipca. Na korzyść pracowników przemawia możliwość podniesienia płacy minimalnej przez poszczególne władze regionalne. Dla przykładu płaca w Moskwie wynieść ma po zmianach 16500 rubli, na Kamczatce 14400 rubli, a w Murmańsku 12000 rubli. Znacznie wyższe wynagrodzenia na dalekiej północy i wschodzie Rosji są regułą od wielu lat. Mają za zadanie zapewnić siłę roboczą w regionach o surowym klimacie oraz małym zaludnieniu. Z większych dochodów cieszyć się będzie co najmniej siedemset tysięcy osób. Kwota, jaką zaproponowała Duma, jest połową kwoty minimalnego poziomu egzystencji, stąd potrzeba wsparcia poczynań władz centralnych przez prowincje. Przy okazji zapewniono, że opisywana podwyżka nie wyklucza pobierania świadczeń i dodatków, do których pracownicy nabrali uprawnień wcześniej.

Znaczny wzrost minimalnych dochodów pracowników nie jest przypadkowy. Przy zakładanym optymistycznie wzroście cen w tym roku tylko o kilkanaście procent, realna sytuacja zatrudnionych nie ulegnie w sumie zmianie, a być może nawet pogorszy się ze względu na wciąż niskie ceny surowców energetycznych. Niezależni ekonomiści zgodnie oceniają, że wzrost płacy minimalnej ma z reguły gorszy wpływ na rynek pracy, niż to wynika z planów pomysłodawców. Najbardziej tracą oczywiście osoby o niskich kwalifikacjach, zachęta w postaci większego dochodu za wykonywanie podstawowych prac skłania do podjęcia pracy zarobkowej osoby, które z różnych przyczyn nie chciały jej podjąć poprzednio, a posiadają dość wysokie kwalifikacje. Zmiany na rynku pracy postępują stopniowo, lecz w dłuższej perspektywie sytuacja tych, których chce bronić Duma, zapewne się pogorszy. Podejmowane przez władze centralne działania cechuje interwencyjny charakter. Nie jest to zamiar wpływania na rynek wewnętrzny poprzez pobudzenie konsumpcji, lecz zapewnienie minimum egzystencji znacznej części społeczeństwa. Wpompowane w rynek pieniądze nakręcają i tak już wysoką inflację i zabieg będzie trzeba powtarzać. Znamienne jest, że jak dotychczas płaca minimalna w Rosji wzrastała z reguły raz w roku, na ogół z jego początkiem. W tym roku potrzebne były szybkie działania już po kilku miesiącach, aby podtrzymać uznanie w oczach obywateli.

Zbigniew Wolski

Źródła: http://bs-life.ru/rabota/zarplata/mrot2016.html

http://www.pb.pl/4392160,75727,putin-podwyzszyl-place-minimalna-w-rosji

http://finanse.wp.pl/kat,1033691,title,W-Rosji-wzrosla-placa-minimalna-ale-dalej-jest-nizsza-od-minimum-egzystencji,wid,18336637,wiadomosc.html?ticaid=11742f

http://pikio.pl/rosja-podwyzszy-place-minimalna/
http://pikio.pl/wp-content/uploads/2016/03/ruble-681×383.jpg

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

22 − = 21

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl