Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

PIS na wakacje podwyższy Polakom ceny paliw


Do marszałka Sejmu trafi poselski projekt ustawy powołującej Fundusz Dróg Samorządowych, który ma być finansowany z podwyższenia opłaty paliwowej o 20 groszy – dowiedziała się “Rzeczpospolita”.

Jak informuje dziennik, poselski projekt ustawy oznaczać będzie wzrost cen benzyny, ON i LPG o prawie 25 groszy za litr (z VAT). Wpływy z wyższej daniny mają wynieść ok. 5 mld zł rocznie, połowa zasili Funduszu Dróg Samorządowych, a połowa Krajowego Funduszu Drogowego. Przepisy mają wejść w życie w czasie wakacji – projekt ustawy jest poselski, a nie rządowy, wobec czego nie są wymagane konsultacje.

„Rzeczpospolita” dodaje, że „projekt jest kompromisowy”, a wcześniejsze projekty ustawy zakładały m.in. podwyżkę opłaty paliwowej o 35 groszy za litr, wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych na drogach ekspresowych czy podwyżkę opłat na autostradach.

Według wyliczeń e-petrol.pl, tylko 39,8% ceny benzyny na stacjach stanowi cena paliw w rafineriach. Reszta to akcyza (35,2 proc.), VAT (18,8 proc.), marża sprzedawcy (3,2 proc.) i opłata paliwowa (3 proc.). W przypadku oleju napędowego cena w rafinerii to 43,6 proc., VAT 18,8proc., akcyza 28,2 proc., marża 2,4 proc., a opłata paliwowa 7proc.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważał podniesienie opłaty paliwowej już w przeszłości. W kwietniu ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaprezentowało projekt zwiększenia opłaty w celu zebrania 10-40 mld złotych w ciągu 10 lat. Wówczas 80 proc. środków miało trafić do KFD, a pozostałe 20 proc. do Funduszu Kolejowego.

20 czerwca Rada Ministrów zaakceptowała wniosek resortu infrastruktury i zwiększyła o 28 mld zł limit finansowy na program budowy dróg krajowych, z 107 mld zł do 137 mld zł. Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit powiedział wówczas, że pieniądze te będą „głównie przeznaczone na drogi w Polsce Wschodniej, ale nie tylko”.

Obecnie łączna wartość zadań z programu drogowego skierowanych do realizacji i realizowanych wynosi 95,4 mld zł. W tym wartość inwestycji już zakończonych to 2,3 mld zł, zadań w realizacji, czyli takich, dla których zostały podpisane umowy i trwają prace budowlane lub projektowe, sięga 48,8 mld zł. Z kolei wartość zadań, które znajdują się w procedurze przetargowej to 35,1 mld zł.

W realizacji znajduje się obecnie 89 zadań o łącznej długości 1271,4 km, natomiast w procedurze przetargowej jest 69 zadań o długości 867,1 km. Łącznie daje to 2138,4 km i stanowi 56 proc. zakresu rzeczowego programu drogowego. Do wybudowania w ramach programu pozostało jeszcze 2800 km dróg.

Autor:
Źródło:

Bankier

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 − = 13

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl