Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

PIS PRZEKOPIE MIERZEJĘ WIŚLANĄ – ROSJA STRACI


PIS przegłosował: nowa droga wodna połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską Budowa nowej drogi wodnej ma się zakończyć w 2022 roku, a jej koszt wyniesie ok. 880 mln zł.

Nowa droga wodna ma umożliwić swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, będących portami Unii Europejskiej. Inwestycja umożliwi otwarcie portu w Elblągu dla dużych statków pełnomorskich, a więc utworzenie piątego dużego polskiego portu na Bałtyku.

Według projektowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Kanał ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Koszt programu oszacowano na 880 mln zł. Budowa ma się rozpocząć w 2018 r. i potrwać cztery lata.

PIS zaznacza, że  inwestycja jest konieczna ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa. Nowa droga wodna umożliwi jednostkom Marynarki Wojennej i Straży Granicznej swobodny dostęp od strony morza do portów Zalewu Wiślanego w szczególności do portu w Elblągu.

Obecnie dostępność wód Zalewu Wiślanego dla poszczególnych typów jednostek jest całkowicie uzależniona od stanowiska władz Rosji. W przeszłości już wielokrotnie zdarzało się  zamknięcie przez Rosjan Cieśniny Piławskiej, co uniemożliwiało stronie polskiej bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego.

Artykuł opracował portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + = 8

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl