
PIS przedłuży okres przedawnień podatkowych z 5 do 25 lat
Written by zzz, lip 16, 2017, 1 Comment
PIS szykuje kolejny cios w przedsiębiorców. Z 5 do 10 lat wydłuży się okres przedawnienia zobowiązań podatkowych. A w niektórych przypadkach skarbówka będzie mogła przeciągać go do 25 lat.
Polska stała się jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów na świecie w zakresie prawa podatkowego. Za uchybienia podatkowe można spędzić we więzieniu nawet 25 lat, a zobowiązania podatkowe według nowej ordynacji podatkowj przedawnią się dopiero po 25 latach.
Chora Ordynacja Podatkowa i brak zapowiadanej “konstytucji dla Biznesu” spowodowała, że szeregowy urzędnik skarbowy jest w praktyce bezkarny i może wszystko. Od 01.03.2017 urzędnicy KAS uzyskali uprawnienia jakie się nie śniły Służbie Bezpieczeństwa za PRL-u, ponieważ w jednej osobie jest prokuratorem, bo może oskarżać, jest policjantem, bo może przesłuchać i ukarać, jest sędzią, bo rozstrzyga we własnej sprawie. I na końcu jest komornikiem, bo dokonuje egzekucji.
Uzbrojeni po zęby urzędnicy KAS, podobnie jak sowieccy towarzysze z NKWD, mogą kontrolować bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy i bez żadnych ograniczeń prawnych – również z wykorzystaniem psów tropiących.
Natomiast z dniem 01.09.2017 rok ma wejść w życie przepis nakazujący dzienne raportowanie salda i wszystkich operacji dokonanych przez przedsiębiorcę na rachunku bankowym. Skutek inwigilacji będzie taki, że każdy podatnik będzie musiał udowodnić źródło pochodzenia każdej złotówki pod rygorem kofiskaty zdeponowanych pieniędzy w banku.
W celu zapewnienia wpływów do budżetu będzie stosowana ustawa o konfiskacie rozszerzonej, którą można zastosować w stosunku do każdego i niemal w każdym przypadku, bo wystarczy samo podejrzenie urzędnika, a tryby machiny administracyjnej ruszą pełną parą.
Prace nad projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej trwają już od prawie 2 i niedługo powinniśmy poznać efekty pracy 16-osobowej grupy ekspertów. Nowa Ordynacja ma liczyć około 700 artykułów, a uzasadnienie do niej – około 500 stron. Przewodniczący prof. Leonard Etel zapowiedział, że projekt będzie gotowy we wrześniu.
Nowości zawartych w dokumencie jest sposób przedawnienia zaległości podatkowych. W tej chwili wynosi on 5 lat, ale może być bez końca zawieszany i przerywany. Wystarczy, że fiskus rozpocznie postępowanie sprawdzające albo zajmie rachunek bankowy. Według nowych przepisów okres przedawnienia zostanie wydłużony. Osobny termin będzie dotyczył bowiem wymiaru podatku (3-5 lat), a osobny – poboru daniny (również 5 lat).
W sumie więc zaległe podatki będzie mógł ściągnąć nawet po 10 latach, a przy zastosowaniu wszystkich możliwych przepisów nowej Ordynacji pozwoli wydłużyć okres przedawnienia do nawet 25 lat.
PL PORTAL PL
Osoby, które prowadzą tutaj działalność gospodarczą, będą uciekać z Polski na potęgę.