Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

PIS KŁAMAŁ, ŻE NIE PODNIESIE PODATKÓW. W 2018 ROKU WYŻSZY ZUS


Resort pracy chce naliczać składkę emerytalną od pełnego wynagrodzenia. ZUS zarobi na tym dodatkowo 5,2 mld zł. Zmiany wejdą w życie w 2018 r.

To jedna z tych ekspresowych ustaw przygotowywanych w gigantycznym pośpiechu. Dzisiaj resort rodziny i pracy rozesłał do konsultacji projekt ustawy o ZUS, od razu informując partnerów społecznych, że na konsultacje nie ma czasu i uwagi można zgłaszać na etapie prac nad projektem w parlamencie.

Pośpiech jest niezbędny, bo zmiany wejdą w życie już w styczniu 2018 r. – a będą rewolucyjne. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe powinny być liczone, jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego i wypadkowego, od całego wynagrodzenia. Dzisiaj obowiązuje górny limit podstawy obliczania składki, który wynosi równowartość 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w roku.

Likwidacja limitu oznacza wzrost kosztów dla etatowców zarabiających 11-12 tys. zł brutto (ponad 2,5 średnie krajowe) oraz zatrudniających ich pracodawców. Chodzi o 350 tys. osób. Ministerstwo argumentuje, że dzięki temu będą mieli wyższe emerytury.

Według szacunkowych obliczeń etatowiec rocznie zapłaci o 3,5 tys. zł więcej na ubezpieczenie emerytalne.

Z tytułu wyższych składek ZUS dostanie 5,2 mld zł ekstra. To połowa sumy, jaką budżet będzie musiał wydać w przyszłym roku na sfinansowanie wcześniejszych emerytur.

Zmiany pociągnie za sobą koszty podatkowe. Wpływy z PIT i CIT zmniejszą się w pierwszym roku obowiązywania ustawy o 1,3 mld zł. O 800 mln zł spadną wpływy budżetu a 500 mln zł samorządów.

Autor:
EUGENIUSZ TWARÓG/ Polska Agencja Prasowa / Piotr Polak
Źródło:

pulsbiznsu

Polub Plportal.pl:


One Response “PIS KŁAMAŁ, ŻE NIE PODNIESIE PODATKÓW. W 2018 ROKU WYŻSZY ZUS”

  1. Marina
    3 listopada 2018 at 19:27

    Wciąż pamiętam mój ból małżeństwa, kiedy mój mąż mnie opuścił, Dr.Agbazara z AGBAZARA TEMPLE przywróciła mi kochanka w zaledwie 2 dni, chcę tylko podziękować Wam za zaklęcie i spodziewamy się naszego pierwszego dziecka. Jeśli masz problemy małżeńskie, spróbuj skontaktować się z TEMPLE AGBAZARA: ( agbazara@gmail. com ) Lub WhatsApp mu na: ( +234 810 410 2662 )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 2

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl