Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

PiS boi się górników? Zaczął po cichu wspierać kopalnie!


Foto: Bogdan Hrywniak newspix.pl

Agencja Rezerw Materiałowych cichaczem kupuje węgiel, który zalega setkami ton na hałdach. Niby chodzi o stworzenie rezerwy strategicznej, ale chyba jednak bardziej o to, żeby górnicy nie wyszli na ulice.

PiS nie reformuje górnictwa a zamiast tego cichaczem skupuje węgiel, obawiając się strajków.”Rząd PIS podobnie jak poprzednia ekipa PO – PSL wciąż tylko kupuje spokój społeczny ” – czytamy w komentarzu “Rzeczpospolitej”.

Agencja Rezerw Materiałowych kupuje węgiel zalegający na hałdach, którego cena na światowych rynkach spada na łeb na szyję. W tej chwile za tonę trzeba zapłacić 45 dolarów, to dwa razy mniej niż dwa lata temu. Dodatkowo związkowcy są łasi na pieniądze. Mimo trudnej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, łaskawie zgodzili się na wypłatę czternastek z półrocznym przesunięciem.

To nie wszystko. Ministerstwo Energii pracuje nad programem, który pomoże kontrolowanej przez Skarb Państwa Jastrzębskiej Spółce Węglowej przetrwać kryzys. Państwowy właściciel postawi pod ścianą banki. Dostaną one ultimatum – albo zgodzą się zredukować zadłużenie węglowej spółki, ewentualnie zamieniając je na akcje, albo jastrzębska spółka zbankrutuje. Taki scenariusz wywołał zdumienie zarówno wśród niektórych obligatariuszy JSW, jak i wśród analityków.

Według ekspertów stawianie banków pod ścianą nie jest dobrym pomysłem na ratowanie JSW. – Tego typu wymuszenia byłyby bardzo nieuczciwe wobec banków. Oczywiście instytucje kontrolowane przez państwo mogą się zgodzić na wiele, ale nie zapominajmy, że wśród obligatariuszy JSW jest też prywatny bank – kwituje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Źródło: http://www.fakt.pl/finanse/rzad-kupuje-spokoj-spoleczny-skupujac-po-cichu-wegiel,artykuly,606747.html?utm_source=Interakcja

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 − = 58

 

About administrator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl